Biathlon August 5, 2012 Results

 

Individual

——- Run ——- ——- Swim ——- Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Rnk Time Time
1 David Putterman 126 30 M ***** 30-39 1 18:05.8 1 11:14.2 29:20.1
2 Michael Kresge 118 41 M ***** 40-49 2 18:52.7 4 12:21.6 31:14.3
3 Todd Henrich 151 44 M ***** 40-49 5 19:23.4 6 13:22.2 32:45.7
4 Jon Paladini 152 25 M 1 20-29 4 19:07.2 8 14:01.5 33:08.8
5 Bruce Semer 135 45 M 1 40-49 7 20:05.3 5 13:05.9 33:11.2
6 John Barti 149 42 M 2 40-49 3 19:06.5 11 15:04.8 34:11.4
7 Susan Leone 120 48 F ***** 40-49 20 23:06.0 3 12:20.2 35:26.2
8 Andrew Schiffman 145 35 M 1 30-39 8 20:17.6 15 16:41.2 36:58.8
9 Ellen Sweeney 130 46 F ***** 40-49 11 21:17.9 13 15:43.4 37:01.4
10 Dick Davidson 140 55 M 1 50-59 31 24:49.8 2 12:19.9 37:09.7
11 Nick Mitchell 159 52 M 2 50-59 21 23:07.8 12 15:11.0 38:18.9
12 Douglas Miller 122 52 M 3 50-59 12 21:21.4 23 17:17.1 38:38.5
13 Togo Cardon 104 20 M 2 20-29 9 20:35.9 27 18:14.7 38:50.7
14 Daniel Recktenwalt 127 36 M 2 30-39 14 21:39.2 22 17:13.6 38:52.9
15 Chris Cruz 107 19 M 1 17-19 6 19:55.0 30 19:01.4 38:56.5
16 Maribeth Linares 136 39 F ***** 30-39 15 22:23.1 16 16:43.2 39:06.3
17 Emmy Stocker 138 54 F 1 50-59 17 22:25.9 20 16:52.9 39:18.8
18 Nicholas Lafera 153 25 M 3 20-29 10 21:02.1 29 18:56.8 39:58.9
19 Christina Fuschetto 112 22 F 1 20-29 38 25:18.5 9 14:43.5 40:02.1
20 Brad Shilling 129 51 M 4 50-59 24 23:24.9 18 16:46.3 40:11.2
21 Lauren Kittredge 137 39 F 1 30-39 16 22:24.1 28 18:15.6 40:39.7
22 Todd Dias 108 38 M 3 30-39 13 21:28.9 36 19:35.0 41:03.9
23 Shawna Walsh 155 29 F 2 20-29 28 24:42.6 24 17:18.8 42:01.5
24 Cardon Furry 111 14 F 1 14-16 32 24:51.3 25 17:30.5 42:21.9
25 Diana Angi 101 30 F 2 30-39 44 26:16.0 17 16:45.4 43:01.4
——- Run ——- ——- Swim ——- Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Rnk Time Time
26 John Gaine 113 45 M 3 40-49 45 26:22.4 19 16:51.2 43:13.6
27 Leo Cunningham 147 45 M 4 40-49 19 22:47.3 40 20:33.4 43:20.8
28 Grace Hennrich 150 13 F 1 0-13 47 26:53.2 14 16:33.4 43:26.6
29 Antonio Valle Neto 131 45 M 5 40-49 52 28:41.7 10 14:50.6 43:32.3
30 Wyatt Urmey 192 42 M 6 40-49 25 24:09.1 35 19:26.4 43:35.5
31 George Whittimore 211 54 M 5 50-59 23 23:18.0 41 20:36.7 43:54.7
32 Sian Grace 134 25 F 3 20-29 56 30:09.3 7 13:47.8 43:57.2
33 Mary Whittemore 212 46 F 1 40-49 34 24:53.0 31 19:06.9 44:00.0
34 Ken Krasnow 117 46 M 7 40-49 30 24:47.9 33 19:19.6 44:07.5
35 Ilana Robinson 128 34 F 3 30-39 33 24:52.2 32 19:17.6 44:09.9
36 Susan Burke 139 47 F 2 40-49 50 27:57.8 21 17:05.7 45:03.5
37 Tom Maile 100 70 M 1 70-99 22 23:16.8 49 22:07.0 45:23.8
38 Tamlyn Oliver 123 48 F 3 40-49 36 25:06.2 44 21:08.6 46:14.9
39 Viorel Ontalus 124 45 M 8 40-49 27 24:39.7 45 21:40.9 46:20.6
40 Daniel Fritzsche 110 65 M 1 60-69 39 25:23.6 43 20:59.7 46:23.3
41 Chia-Ying Chung 105 29 F 4 20-29 41 25:58.4 38 20:26.7 46:25.1
42 Anthony Galfano 132 64 M 2 60-69 26 24:37.0 47 21:57.5 46:34.5
43 Ed Joy 156 39 M 4 30-39 48 27:18.2 34 19:23.2 46:41.5
44 Brian Lett 121 44 M 9 40-49 46 26:43.0 37 20:11.9 46:54.9
45 Claudia Krasnow 116 15 F 2 14-16 37 25:15.9 46 21:48.6 47:04.5
46 Carol Cassidy 154 33 F 4 30-39 54 29:36.7 26 17:33.4 47:10.1
47 Marissa Burmaster 102 34 F 5 30-39 35 24:58.3 51 22:20.7 47:19.1
48 John McAvoy 157 51 M 6 50-59 49 27:46.5 39 20:29.6 48:16.1
49 Edward Levy 146 45 M 10 40-49 40 25:53.7 52 22:52.6 48:46.4
50 Olena Urmey 191 42 F 4 40-49 51 28:05.3 42 20:46.9 48:52.2
——- Run ——- ——- Swim ——- Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Rnk Time Time
51 Peter Devine 142 36 M 5 30-39 29 24:43.4 56 25:59.9 50:43.4
52 Alice Cai 103 10 F 2 0-13 58 32:00.4 48 21:58.9 53:59.3
53 Monica Inghilterra 144 50 F 2 50-59 55 29:42.4 55 24:34.7 54:17.1
54 Peggy Fallon 141 35 F 6 30-39 59 32:16.9 50 22:14.6 54:31.6
55 Tracey Edwards 109 47 F 5 40-49 57 30:34.9 54 24:16.2 54:51.2
56 Tara Convery 106 23 F 5 20-29 60 32:24.9 53 22:56.5 55:21.4
57 Shamus Cardon 143 16 M 1 14-16 53 29:35.7 58 26:39.6 56:15.3
58 Lindsay Haley 114 23 F 6 20-29 61 33:21.4 57 26:18.8 59:40.2
DNF Ferdinand Esser Fenn 158 52 M 50-59 18 22:30.1
DNF Tim Donaghy 148 39 M 30-39 42 26:00.5
DNF Alex Goldberg 133 11 M 0-13 43 26:01.5

 


Team Relay

——- Run ——- ——- Swim ——- Total
Place Name Bib No Rnk Time Rnk Time Time
1 Stack-Kozlenko 10 2 17:23.6 2 10:20.9 27:44.6
2 Liscia-Langworthy 26 3 19:41.1 3 11:02.9 30:44.1
3 Michaels-Gelston 13 5 21:22.4 1 9:34.3 30:56.7
4 Cardon – Brown 15 1 17:10.4 4 13:51.0 31:01.5
5 Winal-Pope 27 4 20:56.6 6 14:17.9 35:14.6
6 Hennrich – Henrich 25 6 21:52.9 7 15:55.5 37:48.4
7 Levy-Levy 24 7 22:57.0 10 20:10.1 43:07.1
8 Frable-Clay 20 12 30:00.3 5 13:53.1 43:53.4
9 Brown-Furry 21 8 26:26.2 8 18:15.8 44:42.1
10 Alfonzetti-Alfonzetti 22 9 26:27.7 9 18:41.1 45:08.9
11 Napolitano-Napolitano 17 10 27:25.7 11 21:54.7 49:20.5
12 Cardon-Cardon 23 11 29:16.7 13 23:18.2 52:34.9
13 Werner-Richetti 82 13 30:38.1 14 24:40.6 55:18.7
14 Freed-Varlese 99 14 34:00.9 12 22:14.9 56:15.9
About the Author