Biathlon August 4, 2013 Results

 

 

Individual

  ——- Run ——- ——- Swim ——- Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Rnk Time Time
1 Richard Coffin 149 18 M 1 Top Fin 7 18:30.2 2 9:24.6 27:54.9
2 Libby Lazare 118 21 F 1 Top Fin 12 19:07.8 1 9:19.5 28:27.3
3 Skyler Mosenthal 124 26 M 2 Top Fin 1 16:50.6 14 12:11.0 29:01.6
4 Michael Kresge 115 42 M 3 Top Fin 8 18:31.0 6 10:46.2 29:17.2
5 Bruce Semer 134 46 M 1 40-49 9 18:33.5 5 10:45.6 29:19.2
6 Noah Pearce 128 38 M 1 30-39 5 18:11.8 13 11:57.9 30:09.8
7 Todd Henrich 162 45 M 2 40-49 16 19:31.7 10 11:20.3 30:52.0
8 Dawn Newsome-Marinaccio 125 44 F 2 Top Fin 15 19:30.0 11 11:29.1 30:59.1
9 Christopher Cruz 106 20 M 1 20-29 2 17:14.4 24 13:50.7 31:05.1
10 Frankie Birmingham 102 16 M 1 14-16 4 18:03.9 23 13:42.3 31:46.3
11 Ash Dean 169 18 M 1 17-19 3 18:01.7 26 14:06.9 32:08.6
12 Susan Leone 119 49 F 3 Top Fin 25 22:21.9 3 10:06.5 32:28.5
13 Tom Birmingham 167 21 M 2 20-29 21 21:46.9 7 10:48.6 32:35.5
14 Rob Fauber 109 42 M 3 40-49 13 19:26.4 18 13:24.7 32:51.1
15 Brian Levine 121 22 M 3 20-29 10 18:36.4 28 14:19.5 32:56.0
16 Hannah Coffin 147 16 F 1 14-16 32 23:17.8 8 10:53.9 34:11.8
17 Katherine Coffin 148 20 F 1 20-29 33 23:18.3 9 11:00.2 34:18.6
18 David Anders 171 39 M 2 30-39 14 19:27.0 37 15:15.1 34:42.1
19 Bill Knickerbocker 113 42 M 4 40-49 22 21:59.9 16 12:43.7 34:43.7
20 Michael Orth 126 45 M 5 40-49 29 22:42.6 15 12:13.6 34:56.2
21 Brian Taylor 139 46 M 6 40-49 19 21:27.2 19 13:30.9 34:58.2
22 Bill Baker 164 49 M 7 40-49 30 23:14.1 12 11:47.5 35:01.6
23 Daniel Recktenwalt 131 37 M 3 30-39 17 20:27.0 30 14:35.5 35:02.5
24 Timothy Guscott 111 47 M 8 40-49 20 21:37.5 21 13:32.3 35:09.8
25 Kate Tiedemann 140 44 F 1 40-49 46 25:11.3 4 10:20.9 35:32.3
 
  ——- Run ——- ——- Swim ——- Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Rnk Time Time
26 Clarice Chastang 105 19 F 1 17-19 26 22:28.4 20 13:31.4 35:59.8
27 Douglas Miller 172 53 M 1 50-59 18 21:25.1 41 15:57.3 37:22.4
28 Ricardo Yepes 141 39 M 4 30-39 23 22:10.1 36 15:14.4 37:24.6
29 Maureen Burke 156 26 F 2 20-29 37 23:46.1 22 13:39.5 37:25.6
30 Thomas McKenna 123 32 M 5 30-39 27 22:32.4 31 14:59.7 37:32.2
31 Brad Shilling 135 52 M 2 50-59 36 23:40.5 25 14:02.9 37:43.4
32 Leo Cunningham 153 46 M 9 40-49 28 22:36.5 34 15:09.9 37:46.4
33 Bobby Asher 100 28 M 4 20-29 6 18:15.3 57 19:31.8 37:47.1
34 Patrick Bane 170 36 M 6 30-39 11 19:04.9 56 19:04.6 38:09.5
35 Emmy Stocker 152 55 F 1 50-59 35 23:26.8 33 15:02.4 38:29.2
36 Leo Kirby 154 47 M 10 40-49     67 38:47.5 38:47.5
37 John Vangor 145 64 M 1 60-69 41 24:34.9 35 15:13.8 39:48.8
38 Jesica Youngblood 143 26 F 3 20-29 50 26:49.7 17 13:00.4 39:50.1
39 Neta Davidie 108 46 F 2 40-49 44 24:55.4 32 15:02.0 39:57.4
40 Carmen Carrillo 163 33 F 1 30-39 42 24:44.2 38 15:17.1 40:01.3
41 Ilana Robinson 133 35 F 2 30-39 40 24:13.1 47 16:46.2 40:59.4
42 Susan Burke 146 48 F 3 40-49 49 26:39.1 29 14:29.5 41:08.6
43 Robert Goulding 155 31 M 7 30-39 38 23:46.9 51 17:44.6 41:31.5
44 Mary Whittemore 161 47 F 4 40-49 43 24:51.0 48 16:55.6 41:46.7
45 Daniel Cruz 107 50 M 3 50-59 48 25:20.3 46 16:38.5 41:58.8
46 George Whittemore 160 55 M 4 50-59 34 23:25.7 53 18:37.3 42:03.0
47 Jeff Purdy 130 61 M 2 60-69 31 23:15.6 55 18:57.7 42:13.4
48 Brian Lett 120 45 M 11 40-49 47 25:17.5 49 16:58.6 42:16.1
49 Ed Joy 150 40 M 12 40-49 52 27:05.6 39 15:18.0 42:23.7
50 David Pitches 129 67 M 3 60-69 39 24:08.3 54 18:37.4 42:45.8
 
  ——- Run ——- ——- Swim ——- Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Rnk Time Time
51 Gail MacHado 122 26 F 4 20-29 24 22:13.4 62 20:52.1 43:05.5
52 Daniel Fritzsche 110 66 M 4 60-69 51 27:01.0 42 16:10.9 43:11.9
53 Anthony Galfano 144 65 M 5 60-69 45 24:58.4 52 18:19.8 43:18.3
54 Tracy Schaffer 168 38 F 3 30-39 53 29:14.2 27 14:15.7 43:29.9
55 Anna Kunz 116 11 F 1 0-13 59 30:12.9 40 15:27.5 45:40.5
56 Susie Reiner 132 23 F 5 20-29 56 29:51.8 45 16:38.4 46:30.3
57 Michal Kunz 117 50 M 5 50-59 60 30:13.6 43 16:25.6 46:39.3
58 John McAvoy 165 52 M 6 50-59 58 29:55.5 50 17:37.6 47:33.1
59 Paula Sims 138 60 F 1 60-69 67 33:03.5 44 16:28.8 49:32.3
60 John Bergmann 151 66 M 6 60-69 55 29:49.4 58 19:43.4 49:32.8
61 Kelly McAvoy 166 27 F 6 20-29 57 29:54.7 59 19:46.4 49:41.1
62 Amit Yoran 142 42 M 13 40-49 54 29:48.0 64 21:13.3 51:01.4
63 Monica Inghilterra 112 51 F 2 50-59 61 30:35.8 60 20:45.9 51:21.8
64 Shelley Kohan 114 29 F 7 20-29 62 32:08.3 61 20:46.3 52:54.7
65 Kacie McDonough 157 15 F 2 14-16 66 32:27.2 63 20:54.8 53:22.0
66 Jackie Braca 103 51 F 3 50-59 64 32:24.4 65 24:32.3 56:56.7
67 Kevin Edwards 158 46 M 14 40-49 65 32:26.2 66 24:59.0 57:25.3
DNF John Braca 104 52 M 50-59 63 32:16.9    

 

 

 

 

Team Relay

  ——- Run ——- ——- Swim ——- Total
Place Name Bib No Rnk Time Rnk Time Time
1 Lupetin/ Calhoun 12 2 21:35.7 1 10:10.9 31:46.6
2 A. Henrich/ G. Henrich 14 1 21:18.5 3 11:18.8 32:37.4
3 G.Quinones/ L.Quinones 13 3 25:01.7 2 10:35.7 35:37.4
4 Ianetta/ Tiedemann 11 4 28:41.2 4 12:02.2 40:43.4
5 Benvenue/ Glynn 10 5 32:51.8 5 21:12.9 54:04.7
About the Author