Results: Freezer 5k February 5th, 2012

First, an apology from us all. We weren’t able to post times with the results at the race itself because our Time Machine wasn’t speaking to our laptop.  Now, we’ve all seen Back to the Future, and we know that when the  time machine get a little moody, it can be rough on everyone.  Luckily, our crack team of timing ninjas were able to get the things to speak to each other, and here are the exact results.  We’re sorry for any stress, and thank you for running with us.


Total

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace
       1    Brian Pike                        Shrub Oak  NY         245    34   M       1 Overall             16:56.8      5:28/M
       2    Sean Ryan                         Cortlandt Manor  NY   293    14   M       2 Overall             17:26.6      5:37/M
       3    Michael McGonnigle                New Fairfield  CT     289    16   M       3 Overall             18:03.4      5:49/M
       4    Greg Diamond                      Cortlandt Manor  NY   241    54   M       1 50-54               18:05.4      5:50/M
       5    Noah Pearce                       Ossining  NY          172    36   M       1 30-39               18:16.8      5:54/M
       6    Martin Fitzgerald                 Cortlandt Manor  NY   239    48   M       1 45-49               18:21.3      5:55/M
       7    Logan Scott                       New City  NY          287    50   M       2 50-54               18:25.2      5:56/M
       8    Tommy Pyon                        Flushing  NY          307    34   M       2 30-39               18:33.8      5:59/M
       9    Mike Moccia                       Yorktown Heights  N   146    51   M       3 50-54               18:43.3      6:02/M
      10    Ronald Kline                      Ossining  NY          114    32   M       3 30-39               18:46.7      6:03/M
      11    Ken Pfaff                         Cortlandt Manor  NY   240    57   M       1 55-59               18:48.7      6:04/M
      12    Kerry Meehan                      Peekskill  NY         249    44   M       1 40-44               18:52.6      6:05/M
      13    Luke Speranza                     Cortlandt Manor  NY   348    14   M       1  0-14               18:57.4      6:07/M
      14    Ken O'Brien                       Carmel  NY            162    43   M       2 40-44               18:59.6      6:07/M
      15    Robert Petrocelli                 Fresh Meadows  NY     262    37   M       4 30-39               19:23.6      6:15/M
      16    Jimmy Ahearn                      Yorktown Heights  N     5    50   M       4 50-54               19:34.3      6:19/M
      17    Kirby Mosenthal                   Briarcliff  NY        151    22   F       1 Overall             19:35.6      6:19/M
      18    Kj Drap                           Yorktown Heights  N   290    38   M       5 30-39               19:42.7      6:21/M
      19    Rob Fauber                        Pelham  NY            291    41   M       3 40-44               19:43.0      6:22/M
      20    Nicholas Speranza                 Cortlandt Manor  NY   347    50   M       5 50-54               19:48.8      6:23/M
      21    Nialle Dillane                    Pleasantville  NY     263    34   M       6 30-39               19:52.9      6:25/M
      22    Kaitlin Ryan                      Cortlandt  NY         294    12   F       2 Overall             19:55.7      6:25/M
      23    Patrick Tobin                     Ossining  NY          205    49   M       2 45-49               19:56.8      6:26/M
      24    Gregg Schroko                     Brewster  NY          192    44   M       4 40-44               19:58.1      6:26/M
      25    Mike Flam                         Croton On Hudson  N    67    43   M       5 40-44               19:59.7      6:27/M
      26    Jane Lundy                        Tuckahoe  NY          126    51   F       3 Overall             20:01.2      6:27/M
      27    Robert Albanese                   Purchase  NY          238    54   M       6 50-54               20:05.8      6:29/M
      28    Alyssa Lifrieri                   Mohegan Lake  NY      261    47   F       1 45-49               20:09.8      6:30/M
      29    Martin Mata                       Yorktown Heights  N   134    22   M       1 20-29               20:11.2      6:31/M
      30    Ricardo Bravo                     White Plains  NY       25    31   M       7 30-39               20:12.3      6:31/M
      31    Andrew Schiffman                  Bedford Hills  NY     189    34   M       8 30-39               20:18.9      6:33/M
      32    Michael Moran                     Baldwin Place  NY     260    50   M       7 50-54               20:21.1      6:34/M
      33    Tara Rudinski                     Brookfield  CT        300    42   F       1 40-44               20:24.9      6:35/M
      34    Paul MacKey                       Garrison  NY          129    48   M       3 45-49               20:34.6      6:38/M
      35    Henry Donahue                     Croton On Hudson  N    54    43   M       6 40-44               20:37.9      6:39/M
      36    Scott Mosenthal                   Briarcliff  NY        152    59   M       2 55-59               20:38.5      6:39/M
      37    Ning Yan                          Yorktown Heights  N   224    48   M       4 45-49               20:50.5      6:43/M
      38    Katherine Doyle                   Briarcliff  NY         57    17   F       1 15-19               20:54.3      6:45/M
      39    Scott Davis                       Wappingers Falls  N    47    37   M       9 30-39               20:55.3      6:45/M
      40    Robert Sullivan                   Irvington  NY         202    34   M      10 30-39               20:58.0      6:46/M
      41    Mike Wax                          Mohegan Lake  NY      214    41   M       7 40-44               21:00.2      6:46/M
      42    Steven Hoanzl                     Yorktown Heights  N    93    60   M       1 60-64               21:05.5      6:48/M
      43    Victor Urvantsev                  White Plains  NY      210    32   M      11 30-39               21:11.3      6:50/M
      44    Bob Hermesch                      Croton On Hudson  N    88    61   M       2 60-64               21:15.8      6:51/M
      45    Kiera Sheridan                    Mahopac  NY           195    15   F       2 15-19               21:22.1      6:54/M
      46    Todd Dias                         Brewster  NY           52    38   M      12 30-39               21:33.9      6:57/M
      47    Jacqueline Merritts               Ossining  NY          144    42   F       2 40-44               21:38.0      6:59/M
      48    Paul Loring                       Pleasantville  NY     306    46   M       5 45-49               21:40.3      6:59/M
      49    Justin Boisseau                   Scarsdale  NY         242    38   M      13 30-39               21:43.2      7:00/M
      50    Todd Ruppel                       Sleepy Hollow  NY     184    54   M       8 50-54               21:44.9      7:01/M
      51    Tom Maile                         Cortlandt Manor  NY   130    69   M       1 65-69               21:48.4      7:02/M
      52    Jeff Day                          Mahopac  NY            48    25   M       2 20-29               21:50.8      7:03/M
      53    Sam Bader                         Ossining  NY           12    33   M      14 30-39               21:55.0      7:04/M
      54    Haiyan Chen                       Chappaqua  NY          37    35   F       1 30-39               21:55.5      7:04/M
      55    Jason Braun                       Garrison  NY          255    43   M       8 40-44               21:57.5      7:05/M
      56    Jessica Miller                    Croton On Hudson  N   298    43   F       3 40-44               21:58.1      7:05/M
      57    David Fitzgibbons                 Yonkers  NY            66    43   M       9 40-44               22:02.8      7:06/M
      58    Sarah Borell                      Granite Springs  NY    22    39   F       2 30-39               22:03.4      7:07/M
      59    Ray Lienau                        Yorktown Heights  N   228    59   M       3 55-59               22:16.6      7:11/M
      60    Marina Veatch                     Yorktown Heights  N   211    51   F       1 50-54               22:19.5      7:12/M
      61    Steven Fusco                      Cortlandt  NY         297    52   M       9 50-54               22:22.1      7:13/M
      62    Michael Sallemi                   West Milford  NJ      187    43   M      10 40-44               22:23.3      7:13/M
      63    Greg Doty                                               324    19   M       1 15-19               22:26.6      7:14/M
      64    Jorge Rojas                       Beacon  NY            337    31   M      15 30-39               22:30.9      7:15/M
      65    Karen Pearson                     Bedford Hills  NY     173    35   F       3 30-39               22:31.4      7:16/M
      66    Barry Naft                        Yorktown Heights  N   155    53   M      10 50-54               22:33.3      7:16/M
      67    John Goodrow                      Mahopac  NY            82    43   M      11 40-44               22:39.1      7:18/M
      68    James O'Brien                     Carmel  NY            161    11   M       2  0-14               22:40.1      7:19/M
      69    George Batton                     Stamford  CT          273    43   M      12 40-44               22:40.5      7:19/M
      70    Brooke Kaufman                    Garnerville  NY       104    22   F       1 20-29               22:41.7      7:19/M
      71    Frank Melagrano                   Yorktown Heights  N   143    48   M       6 45-49               22:42.3      7:19/M
      72    Mike Wolf                         Mamaroneck  NY        230    55   M       4 55-59               22:47.6      7:21/M
      73    David Ryan                        Cortlandt  NY         295    46   M       7 45-49               22:54.0      7:23/M
      74    Ilana Robinson                    Croton On Hudson  N   181    34   F       4 30-39               22:57.4      7:24/M
      75    Robert Morin                      Bedford  NY           150    54   M      11 50-54               23:06.9      7:27/M
      76    Adam Einhorn                      White Plains  NY       62    49   M       8 45-49               23:08.3      7:28/M
      77    Doug Rose                         Croton On Hudson  N   248    54   M      12 50-54               23:08.8      7:28/M
      78    Rebecca Rose                      Croton On Hudson  N   247    17   F       3 15-19               23:09.2      7:28/M
      79    Angela Earle                      Thornwood  NY          58    35   F       5 30-39               23:12.2      7:29/M
      80    George Whittemore                 White Plains  NY      219    54   M      13 50-54               23:18.5      7:31/M
      81    Kyle Lampersberger                Yorktown  NY          117    15   M       2 15-19               23:25.6      7:33/M
      82    Mike Vicari                       Katonah  NY           338    48   M       9 45-49               23:28.1      7:34/M
      83    Ertan Akbas                       Garrison  NY          301    43   M      13 40-44               23:29.1      7:35/M
      84    Veronica Chang                    Chappaqua  NY          36    45   F       2 45-49               23:30.6      7:35/M
      85    Kevin Mooney                      Bedford  NY           147    42   M      14 40-44               23:31.0      7:35/M
      86    Gary Steinel                      White Plains  NY      200    59   M       5 55-59               23:31.5      7:35/M
      87    Nick Stanton                      Cortlandt Manor  NY   199    44   M      15 40-44               23:35.0      7:36/M
      88    Genevieve Jeuck                   West Milford  NJ       98    27   F       2 20-29               23:36.4      7:37/M
      89    Paul Metzing                      Pleasantville  NY     145    55   M       6 55-59               23:36.9      7:37/M
      90    Kevin Bush                        Bronxville  NY         30    27   M       3 20-29               23:38.3      7:37/M
      91    Thomas Aspinwall Jr               Peekskill  NY           9    26   M       4 20-29               23:38.7      7:37/M
      92    Thomas O'Brien                    Carmel  NY            163     9   M       3  0-14               23:39.0      7:38/M
      93    Arturo Bravo                      Yonkers  NY            23    23   M       5 20-29               23:46.8      7:40/M
      94    Cheryl Lee                        Cortlandt Manor  NY   119    43   F       4 40-44               23:52.4      7:42/M
      95    Mark Neggers                      Katonah  NY           323    51   M      14 50-54               23:53.9      7:42/M
      96    Samuel Seward                     Cold Spring  NY       278    50   M      15 50-54               23:57.8      7:44/M
      97    Thomas McKenna                    Carmel  NY            136    31   M      16 30-39               23:59.3      7:44/M
      98    Sandra Seda                       Crompond  NY          333    32   F       6 30-39               24:05.8      7:46/M
      99    Steve Riehl                       Mahopac  NY           236    32   M      17 30-39               24:07.0      7:47/M
     100    Phil Shea                         Cortlandt  NY         266    52   M      16 50-54               24:09.0      7:47/M

                                                                                                               Total
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace
     101    John Bartolini                    Jefferson Valley  N   235    43   M      16 40-44               24:13.2      7:49/M
     102    Daniel Tocci                      Yorktown Heights  N   206    31   M      18 30-39               24:14.7      7:49/M
     103    Chris Warden                      Yorktown  NY          213    44   M      17 40-44               24:18.2      7:50/M
     104    Andrea Fortino                    Goldens Bridge  NY     68    39   F       7 30-39               24:20.1      7:51/M
     105    Jim Buckley                       Yonkers  NY           279    64   M       3 60-64               24:26.3      7:53/M
     106    Eleanor Hershey                   Mount Kisco  NY        90    35   F       8 30-39               24:27.1      7:53/M
     107    Matt Bilyk                        Saddle Brook  NJ       20    37   M      19 30-39               24:28.5      7:54/M
     108    Arthur Weisberg                   Larchmont  NY         216    67   M       2 65-69               24:31.5      7:55/M
     109    Kristine Robinson                 Putnam Valley  NY     322    27   F       3 20-29               24:32.8      7:55/M
     110    Ernie Spatafore                   Katonah  NY           303    56   M       7 55-59               24:33.7      7:55/M
     111    Aaron Zimmerman                   Ossining  NY          227    33   M      20 30-39               24:35.1      7:56/M
     112    Garrett Ellsworth                                       326    34   M      21 30-39               24:38.2      7:57/M
     113    Richard Sheridan                  Na                    346    48   M      10 45-49               24:38.5      7:57/M
     114    Stuart Soycher                    Pomona  NY            252    54   M      17 50-54               24:38.9      7:57/M
     115    James Olsen                       Cold Spring  NY       167    17   M       3 15-19               24:43.3      7:58/M
     116    Barry Fagan                       Waccabuc  NY           63    50   M      18 50-54               24:45.6      7:59/M
     117    Paul Cedrone                      Ossining  NY           32    32   M      22 30-39               25:00.7      8:04/M
     118    Pauline Dillon                    Mahopac  NY           329    46   F       3 45-49               25:06.8      8:06/M
     119    Daniel Sheridan                   Mahopac  NY           194    50   M      19 50-54               25:10.8      8:07/M
     120    Jack Brennan                      Katonah  NY            26    70   M       1 70-99               25:11.1      8:07/M
     121    Gavrin Brown                      Baldwin  NY            28    25   M       6 20-29               25:13.9      8:08/M
     122    Gregg Shults                      Peekskill  NY         196    51   M      20 50-54               25:14.7      8:08/M
     123    Alexis Birrittella                Sleepy Hollow  NY     318    18   F       4 15-19               25:16.4      8:09/M
     124    Michael Gallo                     Yonkers  NY           344    37   M      23 30-39               25:17.0      8:09/M
     125    Timothy Dinonno                   Flushing  NY          350    31   M      24 30-39               25:17.5      8:09/M
     126    John Summers                      New York  NY          349    39   M      25 30-39               25:18.0      8:10/M
     127    Ruth Littmann                     Goldens Bridge  NY    122    48   F       4 45-49               25:18.8      8:10/M
     128    Daniel Fritzsche                  Carmel  NY             70    65   M       3 65-69               25:19.0      8:10/M
     129    Mary Whittemore                   White Plains  NY      220    45   F       5 45-49               25:19.3      8:10/M
     130    Megan King                        Hopewell Junction     267    28   F       4 20-29               25:27.9      8:13/M
     131    Edward Levy                       Mahopac  NY           296    45   M      11 45-49               25:35.8      8:15/M
     132    John Kiselak                      Danbury  CT           113    61   M       4 60-64               25:37.3      8:16/M
     133    Karen Doyle                       Briarcliff  NY         56    51   F       2 50-54               25:39.0      8:16/M
     134    Leanne Hughes-Gilbert             Ossining  NY          271    30   F       9 30-39               25:40.8      8:17/M
     135    Emanuel Schoeman                  Harrison  NY          190    35   M      26 30-39               25:44.4      8:18/M
     136    Matthew Lahey                     Cold Spring  NY       309    37   M      27 30-39               25:47.0      8:19/M
     137    Kate Marshall                     White Plains  NY      132    49   F       6 45-49               25:49.4      8:20/M
     138    Tony Caldiero                     Wappingers Falls  N    31    41   M      18 40-44               25:56.8      8:22/M
     139    John MacDougall                   Mahopac  NY           127    39   M      28 30-39               25:58.7      8:23/M
     140    David Douglas                     South Salem  NY       302    55   M       8 55-59               26:00.6      8:23/M
     141    Matt Spillane                     Yorktown Heights  N   198    23   M       7 20-29               26:04.0      8:25/M
     142    Chris Nelson                      Garrison  NY          258    46   M      12 45-49               26:04.7      8:25/M
     143    Frank Chiulli                     Cortlandt Manor  NY   256    41   M      19 40-44               26:06.0      8:25/M
     144    Kathleen Christopher              Bronxville  NY         39    26   F       5 20-29               26:06.4      8:25/M
     145    Jason Weltman                     Mahopac  NY           218    26   M       8 20-29               26:09.4      8:26/M
     146    Jim E Martin                      Cortlandt Manor  NY   133    64   M       5 60-64               26:09.9      8:26/M
     147    Brianna Kincart                   Yorktown Heights  N   112    22   F       6 20-29               26:10.6      8:26/M
     148    John Berlow                       Peekskill  NY          18    46   M      13 45-49               26:10.9      8:26/M
     149    Hallie McManus                    Chappaqua  NY         138    12   F       1  0-14               26:11.7      8:27/M
     150    Catherine Cousin                  Yorktown Heights  N   257    48   F       7 45-49               26:17.3      8:29/M
     151    Yijun Chen                        Cortlandt Manor  NY    38    42   F       5 40-44               26:19.0      8:29/M
     152    Debbie Aglietti                   Mahopac  NY             3    40   F       6 40-44               26:24.4      8:31/M
     153    Pedro Campoverde                  Peekskill  NY         231    29   M       9 20-29               26:33.5      8:34/M
     154    Whitney Welshimer                 Bronxville  NY        217    30   F      10 30-39               26:33.9      8:34/M
     155    Frances Buckley                   Hopewell Junction     310    24   F       7 20-29               26:34.5      8:34/M
     156    Angelo Morales                    Cortlandt Manor  NY   148    56   M       9 55-59               26:42.1      8:37/M
     157    Garrett Norof                     Hawthorne  NY         159    34   M      29 30-39               26:45.4      8:38/M
     158    David Moody                       Mahopac  NY           243    49   M      14 45-49               26:46.5      8:38/M
     159    Kelly Debrocky                    Mahopac                49    37   F      11 30-39               26:51.1      8:40/M
     160    Glenn Jacobs                      Englewood  NJ          96    63   M       6 60-64               26:53.7      8:40/M
     161    Madre Schoeman                    Harrison  NY          191    35   F      12 30-39               26:56.3      8:41/M
     162    Dan Ciarcia                       Yorktown Heights  N   334    54   M      21 50-54               26:57.9      8:42/M
     163    John Lombardo                     Poughkeepsie  NY      124    44   M      20 40-44               27:00.9      8:43/M
     164    Sinead Daly                       Bronxville  NY         46    30   F      13 30-39               27:08.1      8:45/M
     165    Carlos Campoverde                 Carmel  NY            229    31   M      30 30-39               27:12.3      8:46/M
     166    Marybeth Stefano                  Mahopac  NY           246    44   F       7 40-44               27:12.7      8:46/M
     167    Donna Hirsch                      Yorktown Heights  N    92    41   F       8 40-44               27:13.1      8:47/M
     168    Michael Rubinfeld                 Dobbs Ferry  NY       311    64   M       7 60-64               27:20.1      8:49/M
     169    Scott Compolattaro                Stamford  CT           43    46   M      15 45-49               27:20.6      8:49/M
     170    Lesley Sylvester                  Ossining  NY          204    24   F       8 20-29               27:23.8      8:50/M
     171    Mark Hancock                      Harrison  NY           84    51   M      22 50-54               27:26.7      8:51/M
     172    Mark Eckersdorff                  Ossining  NY           59    30   M      31 30-39               27:27.2      8:51/M
     173    Nick Nenni                        Ossining  NY          157    23   M      10 20-29               27:30.4      8:52/M
     174    Abby Shields                      Carmel  NY            308    49   F       8 45-49               27:36.7      8:54/M
     175    Erika Mejia                       Wappingers Falls  N   336    28   F       9 20-29               27:37.5      8:55/M
     176    James Olsen                       Cold Spring  NY       166    49   M      16 45-49               27:37.9      8:55/M
     177    Diane McGonnigle                  New Fairfield  CT     288    47   F       9 45-49               27:38.2      8:55/M
     178    Vanessa Makovic                   Chappaqua  NY         321    12   F       2  0-14               27:40.6      8:55/M
     179    Suzanne Abramson                  Katonah  NY           319    40   F       9 40-44               27:46.7      8:57/M
     180    Mary Kate Fitzgerald              Mahopac  NY            65    30   F      14 30-39               27:50.7      8:59/M
     181    Michael Sternberg                 New York  NY          201    48   M      17 45-49               27:54.0      9:00/M
     182    Karen Faulkner                    Peekskill  NY          64    35   F      15 30-39               27:54.3      9:00/M
     183    Robin Isidro                      Stamford  CT           95    40   F      10 40-44               28:01.3      9:02/M
     184    Eric Goldstein                    Briarcliff  NY        286    44   M      21 40-44               28:06.5      9:04/M
     185    Jared Gelber                      Briarcliff Manor  N    73    12   M       4  0-14               28:08.9      9:05/M
     186    Caitriona Rowland                 Hopewell Junction     183    24   F      10 20-29               28:09.3      9:05/M
     187    Ronnie Jennings                   Ossining  NY           97    42   F      11 40-44               28:10.8      9:05/M
     188    Daniel Assuma                     Somers  NY             10    60   M       8 60-64               28:12.0      9:06/M
     189    Tani Gelber                       Briarcliff Manor  N    75    38   F      16 30-39               28:12.8      9:06/M
     190    Tony Giannelli                    Bronxville  NY        343    54   M      23 50-54               28:14.4      9:06/M
     191    James Morgan                      Chappaqua  NY         277    48   M      18 45-49               28:17.1      9:07/M
     192    Kara Gerry                        Hopewell Junction     265    31   F      17 30-39               28:26.7      9:10/M
     193    Joanna Seirup                     Tuckahoe  NY          193    22   F      11 20-29               28:27.2      9:11/M
     194    Vincent Dandraia                  Yorktown Heights  N   345    36   M      32 30-39               28:31.4      9:12/M
     195    Holly Walsh                       Yorktown Heights  N   212    27   F      12 20-29               28:35.4      9:13/M
     196    Ernest Joseph                     Haverstraw  NY        101    55   M      10 55-59               28:37.1      9:14/M
     197    Jessica Woolf                     Mahopac  NY           222    62   F       1 60-64               28:43.3      9:16/M
     198    Brian Kluepfel                    Pleasantville  NY     115    47   M      19 45-49               28:44.5      9:16/M
     199    Maureen Morgan                    Chappaqua  NY         276    46   F      10 45-49               28:44.9      9:16/M
     200    Adam Lodwick                      Yorktown Heights  N   335    34   M      33 30-39               28:49.6      9:18/M

                                                                                                               Total
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace
     201    Tiffany Makovic                   Chappaqua  NY         281    14   F       3  0-14               28:52.0      9:19/M
     202    Peter Makovic                     Chappaqua  NY         280    44   M      22 40-44               28:52.4      9:19/M
     203    Jennifer Hess                     Brewster  NY           91    40   F      12 40-44               28:52.9      9:19/M
     204    Lisa Jones                        Somers  NY             99    38   F      18 30-39               29:00.2      9:21/M
     205    Maria Salinger                    Cortlandt Manor  NY   274    40   F      13 40-44               29:06.1      9:23/M
     206    Ivett Stafura                     Mohegan Lake  NY      316    33   F      19 30-39               29:06.7      9:23/M
     207    Krista Birenkant                  Cortlandt Manor  NY   312    41   F      14 40-44               29:07.1      9:24/M
     208    Rob Stronein                      Chappaqua  NY         315    51   M      24 50-54               29:10.8      9:25/M
     209    Cathy Amar                        Mount Vernon  NY      234    43   F      15 40-44               29:14.4      9:26/M
     210    Laura Kosbar                      Mohegan Lake  NY      116    53   F       3 50-54               29:16.0      9:26/M
     211    Dee Hyde                          New Rochelle  NY      233    59   F       1 55-59               29:17.1      9:27/M
     212    Marykim Cesarini                  Cortlandt Manor  NY    33    46   F      11 45-49               29:17.6      9:27/M
     213    Haijing Wang                      Valhalla  NY          237    37   F      20 30-39               29:25.6      9:29/M
     214    Tim Ivey                          Katonah  NY           270    52   M      25 50-54               29:32.6      9:32/M
     215    William Salerno                   Cortlandt Manor  NY   186    46   M      20 45-49               29:38.6      9:34/M
     216    Amanda Greve                      Mohegan Lake  NY      320    31   F      21 30-39               29:42.6      9:35/M
     217    Kayla Briggs                      Tuxedo  NY             27    25   F      13 20-29               29:43.3      9:35/M
     218    Marina Shults                     Peekskill  NY         197    48   F      12 45-49               29:45.2      9:36/M
     219    Jeff Hartford                     Poughkeepsie  NY      275    31   M      34 30-39               29:50.3      9:37/M
     220    Kelly MacDougall                  Mahopac  NY           128    40   F      16 40-44               29:55.4      9:39/M
     221    Sara Karger                       Cortlandt Manor  NY   342    35   F      22 30-39               29:58.7      9:40/M
     222    Nancy Muniz-Bravo                 Yonkers  NY           154    23   F      14 20-29               29:59.6      9:40/M
     223    Catherine Langevin-Falcon         Katonah  NY           118    51   F       4 50-54               30:00.3      9:41/M
     224    Sally Greene                      Katonah  NY           317    53   F       5 50-54               30:00.7      9:41/M
     225    Elizabeth Palmer                  Mohegan Lake  NY      285    48   F      13 45-49               30:01.7      9:41/M
     226    Tori Rodgers                      Danbury  CT           182    25   F      15 20-29               30:03.0      9:42/M
     227    Michael Berardino                 Katonah  NY            17    60   M       9 60-64               30:05.4      9:42/M
     228    David Chan                        Scarsdale  NY         269    41   M      23 40-44               30:12.2      9:45/M
     229    Andrew Lodewick                   Yorktown Heights  N   282    27   M      11 20-29               30:15.0      9:45/M
     230    Michael Duignan                   Pleasantville  NY     272    54   M      26 50-54               30:20.9      9:47/M
     231    Erin Teter                        Millwood  NY          264    35   F      23 30-39               30:21.1      9:47/M
     232    Paul Doty                         Lake Peekskill  NY    325    48   M      21 45-49               30:28.4      9:50/M
     233    Robert Herde Jr.                  Carmel  NY            251    47   M      22 45-49               30:28.8      9:50/M
     234    Kevin Herde                       Kent  CT               87    44   M      24 40-44               30:29.2      9:50/M
     235    Andrew McElduff                   Yorktown Heights  N   283    27   M      12 20-29               30:36.6      9:52/M
     236    Carlos Campoverde Sr              Peekskill  NY         284    53   M      27 50-54               30:37.8      9:53/M
     237    Danielle Wegielski                Carmel  NY            215    27   F      16 20-29               30:39.7      9:53/M
     238    John Bailey                       Riverside  CT         253    58   M      11 55-59               30:44.2      9:55/M
     239    Kelly Mathus                      New York  NY          135    31   F      24 30-39               30:57.6      9:59/M
     240    Gerard Dimaggio                   Mahopac  NY            53    54   M      28 50-54               30:59.5     10:00/M
     241    Stefanie Russo                    Cross River  NY       185    35   F      25 30-39               31:02.9     10:01/M
     242    Michael Sicard                    Briarcliff Manor  N   339    42   M      25 40-44               31:06.5     10:02/M
     243    Jennifer Sicard                   Briarcliff Manor  N   340    41   F      17 40-44               31:07.0     10:02/M
     244    Kyle Gelber                       Briarcliff Manor  N    74    10   M       5  0-14               31:08.5     10:03/M
     245    Ernie Kaye                        North Salem  NY       105    10   M       6  0-14               31:15.4     10:05/M
     246    Heather Wynne                     New York  NY          223    26   F      17 20-29               31:16.1     10:05/M
     247    Emily Stone                       Somers  NY            305    10   F       4  0-14               31:19.1     10:06/M
     248    Adam Stone                        Somers  NY            304    42   M      26 40-44               31:22.8     10:07/M
     249    Stephen Mahanna                   Cortlandt  NY         327    43   M      27 40-44               31:25.0     10:08/M
     250    Alvin Narin                       Bronxville  NY        156    46   M      23 45-49               31:26.7     10:08/M
     251    Melissa Trombetta                 Ossining  NY          209    38   F      26 30-39               31:31.9     10:10/M
     252    Jami Adelmann                     Granite Springs  NY     1    35   F      27 30-39               31:32.3     10:10/M
     253    Susannah Reiner                   Garrison  NY          179    22   F      18 20-29               31:33.6     10:11/M
     254    Erin Scanlan                      Shrub Oak  NY         188    16   F       5 15-19               31:42.1     10:14/M
     255    Nancy Riolo                       Mahopac  NY           299    43   F      18 40-44               31:48.6     10:15/M
     256    Sarah Karp                        Ossining  NY          102    37   F      28 30-39               31:54.4     10:17/M
     257    Steven Karp                       Ossining  NY          103    65   M       4 65-69               31:54.9     10:17/M
     258    Kelly Adler                       Yorktown Heights  N     2    23   F      19 20-29               31:59.8     10:19/M
     259    Andrew Goodrow                    Mahopac  NY            80    15   M       4 15-19               32:02.8     10:20/M
     260    Lee Fecko                         Yonkers  NY           259    58   M      12 55-59               32:11.3     10:23/M
     261    Sherrie Lomb                      Poughkeepsie  NY      123    34   F      29 30-39               32:27.5     10:28/M
     262    Samantha McManus                  Chappaqua  NY         140    15   F       6 15-19               32:31.7     10:29/M
     263    Maryann Kelly                     Red Hook  NY          110    31   F      30 30-39               32:36.6     10:31/M
     264    Hallie Goetz                      Chappaqua              77    48   F      14 45-49               32:40.9     10:32/M
     265    Marc Leffler                      Pomona  NY            232    55   M      13 55-59               32:44.9     10:34/M
     266    Mark Meinero                      Congers  NY           142    57   M      14 55-59               32:47.1     10:35/M
     267    Megan Degina                      Rye  NY               292    36   F      31 30-39               32:51.0     10:36/M
     268    Julie Antonecchia                 Hawthorne  NY           7    29   F      20 20-29               32:51.7     10:36/M
     269    Aaron Herold                      Brewster  NY           89    32   M      35 30-39               32:52.5     10:36/M
     270    Abby Tuttle                       Rye  NY               244    48   F      15 45-49               32:53.6     10:36/M
     271    Deanna Garofalo                   Bronx  NY              71    28   F      21 20-29               33:03.7     10:40/M
     272    Matt Hantzarides                  Carmel  NY             85    31   M      36 30-39               33:12.1     10:43/M
     273    Stephan Potts                     Cortlandt Manor  NY   175    65   M       5 65-69               33:17.3     10:44/M
     274    Delia Edster                      Somers  NY             60    47   F      16 45-49               33:21.6     10:45/M
     275    Kristin Bassett                   Mohegan Lake  NY      328    28   F      22 20-29               33:22.1     10:46/M
     276    Jennifer Chan                     Scarsdale  NY          34    38   F      32 30-39               33:25.2     10:47/M
     277    Jamie Moser                       New York  NY          153    32   F      33 30-39               33:32.6     10:49/M
     278    Alison O'Dwyer                    South Salem  NY       164    40   F      19 40-44               33:33.4     10:49/M
     279    Lisa Jordan                       Ossining  NY          100    46   F      17 45-49               33:40.0     10:52/M
     280    Patrick Reagan                    Ossining  NY          178    53   M      29 50-54               33:40.5     10:52/M
     281    Nancy Kaye                        North Salem  NY       107    38   F      34 30-39               33:45.7     10:53/M
     282    Andrew Leonard                    Bronx  NY             120    27   M      13 20-29               33:47.9     10:54/M
     283    Gissell Williams                  Peekskill  NY         268    35   F      35 30-39               33:56.3     10:57/M
     284    Michelle Tremblay                 Baldwin Place  NY     208    36   F      36 30-39               34:07.3     11:00/M
     285    Jennifer Arpin                    Tuckahoe  NY            8    27   F      23 20-29               34:22.7     11:05/M
     286    Angela Chan-Meinero               Congers  NY            35    52   F       6 50-54               34:23.5     11:05/M
     287    Tom McKenna                       Brewster  NY          137    59   M      15 55-59               34:45.1     11:13/M
     288    Evelyn Deluccia                   White Plains  NY       50    53   F       7 50-54               35:09.5     11:20/M
     289    Shannon Tomasulo                  Mohegan Lake  NY      341    30   F      37 30-39               35:17.4     11:23/M
     290    Felix Kaye                        North Salem  NY       106     9   M       7  0-14               35:30.2     11:27/M
     291    Cathy Cassidy                     Carmel  NY            254    45   F      18 45-49               35:37.0     11:29/M
     292    Flori Doyle                       Cortlandt Manor  NY    55    58   F       2 55-59               35:42.7     11:31/M
     293    Christina Congi                   Stormville  NY         44    24   F      24 20-29               35:54.0     11:35/M
     294    Nicole Goodrow                    Mahopac  NY            83    17   F       7 15-19               36:01.6     11:37/M
     295    Christine Goodrow                 Mahopac  NY            81    42   F      20 40-44               36:04.3     11:38/M
     296    Cynthia O'Brien                   Carmel  NY            160    44   F      21 40-44               36:13.6     11:41/M
     297    Ann Marie Gilligan                Yonkers  NY            76    35   F      38 30-39               36:30.8     11:46/M
     298    Theresa McNiff                    Hawthorne  NY         141    46   F      19 45-49               36:31.2     11:47/M
     299    Allyson Costa                     White Plains  NY       45    27   F      25 20-29               36:46.4     11:52/M
     300    Juancarlos Bravo                  White Plains  NY       24    17   M       5 15-19               37:26.5     12:05/M

                                                                                                               Total
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace
     301    Stanley Goldstein                 Scarborough  NY        78    76   M       2 70-99               37:43.8     12:10/M
     302    Linda Dias                        Brewster  NY           51    38   F      39 30-39               38:36.0     12:27/M
     303    Judith Perrotti                   Pleasantville  NY     174    44   F      22 40-44               38:50.8     12:32/M
     304    Dana Paulstich                    Yorktown Heights  N   314    46   F      20 45-49               38:52.7     12:32/M
     305    Kathleen Assuma                   Somers  NY             11    58   F       3 55-59               43:50.1     14:08/M
     306    Victoria Corrado                  Carmel  NY            330    13   F       5  0-14               46:31.0     15:00/M
     307    Vicki Maudicukas                  Carmel  NY            332    14   F       6  0-14               46:31.5     15:00/M
     308    Suzanne Corrado                   Carmel  NY            331    44   F      23 40-44               46:34.3     15:01/M
     309    Rebecca Linz                      Bronxville  NY        121    33   F      40 30-39               47:14.7     15:14/M
     310    Carolyn O'Laughlin                Bronxville  NY        165    32   F      41 30-39               47:15.4     15:15/M
     311    Kevin C Christopher               Putnam Valley  NY      40    61   M      10 60-64               47:31.2     15:20/M
     312    Kimberly Rack                     Bedford Hills  NY     177    26   F      26 20-29               54:13.1     17:29/M

 

About the Author