Results: Putnam County Classic 8 Miler July 4, 2011

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
       1    Ryan Cunningham                   Brewster  NY           35    21   M   ***** 20-29               46:43.8      5:50/M
       2    Mike Slinskey                     Hopewell Junction     234    42   M   ***** 40-49               46:54.0      5:52/M
       3    Charles Conway                    Somers  NY            189    18   M   ***** 17-19               47:29.7      5:56/M
       4    Matt Cullen                       Sleepy Hollow  NY     186    30   M       1 30-39               47:42.1      5:58/M
       5    Blair Cullen                      Ossining  NY          229    32   M       2 30-39               47:53.1      5:59/M
       6    Anthony Tanzi                     Mahopac  NY           190    24   M       1 20-29               48:02.5      6:00/M
       7    Ash Dean                          Mahopac  NY            39    16   M       1 14-16               48:25.2      6:03/M
       8    Tommy Neeson                      Virginia Beach  VA    113    42   M       1 40-49               49:21.3      6:10/M
       9    Greg Diamond                      Cortlandt Manor  NY   343    54   M       1 50-59               49:44.6      6:13/M
      10    Dominique Christen                Harrison  NY           26    40   M       2 40-49               49:48.9      6:14/M
      11    Giancarlos Zambrano               Brooklyn  NY          180    28   M       2 20-29               50:19.7      6:17/M
      12    Ken Pfaff                         Cortlandt Manor  NY   185    57   M       2 50-59               50:33.7      6:19/M
      13    Isaac Shelby                      Granite Springs  NY   188    18   M       1 17-19               50:36.2      6:20/M
      14    Kieran Garvey                     Rego Park  NY          55    31   M       3 30-39               51:04.4      6:23/M
      15    Christian Fuller                  Tuckahoe  NY          187    36   M       4 30-39               51:07.6      6:23/M
      16    Kenneth Tso                       New York  NY          162    31   M       5 30-39               51:19.2      6:25/M
      17    David Putterman                   Oceanside  NY         129    29   M       3 20-29               51:35.6      6:27/M
      18    Matthew Kmetz                     White Plains  NY       74    35   M       6 30-39               51:39.3      6:27/M
      19    Jay Johnson                       Garrison  NY          245    33   M       7 30-39               51:50.0      6:29/M
      20    Michelle Rorke                    New York  NY          244    27   F   ***** 20-29               51:53.2      6:29/M
      21    David Marks                       Pleasantville  NY     211    43   M       3 40-49               52:25.9      6:33/M
      22    Joe Kelly                         Katonah  NY           240    51   M       3 50-59               52:40.3      6:35/M
      23    John Zarella                      Bayside  NY           338    29   M       4 20-29               53:17.2      6:40/M
      24    Lucio Dionicio                    Bronx  NY             213    21   M       5 20-29               53:22.6      6:40/M
      25    Ilya Temchenko                    Hoboken  NJ           156    31   M       8 30-39               53:29.0      6:41/M
      26    Andrew Kwiatkowski                Yorktown Height  NY    82    19   M       2 17-19               54:26.2      6:48/M
      27    Andrew Schiffman                  Bedford Hills  NY     142    33   M       9 30-39               55:20.4      6:55/M
      28    Paul, Jr. MacKey                  Garrison  NY           98    17   M       3 17-19               55:29.9      6:56/M
      29    Gregory Cohen                     Croton Hdsn  NY        30    43   M       4 40-49               55:47.9      6:58/M
      30    Jin Cai                           Cortlandt Manor  NY   339    42   M       5 40-49               56:15.8      7:02/M
      31    Adam Liscia                       Cortlandt Manor  NY   260    24   M       6 20-29               56:22.1      7:03/M
      32    Paul MacKey                       Garrison  NY           97    48   M       6 40-49               56:43.9      7:05/M
      33    Joe Limone                        Hartsdale  NY          91    28   M       7 20-29               56:59.7      7:07/M
      34    Erin Hub                          Woodsboro  MD         282    16   F   ***** 14-16               57:03.2      7:08/M
      35    Moriah Trenk                      Scarsdale  NY         161    18   F   ***** 17-19               57:15.7      7:09/M
      36    Michael Trenk                     Scarsdale  NY         160    50   M       4 50-59               57:17.0      7:10/M
      37    Sherwin Richards                  Ossining  NY          131    29   M       8 20-29               57:24.4      7:11/M
      38    Vivek Pabby                       Cortlandt Manor  NY   121    44   M       7 40-49               57:32.8      7:12/M
      39    Ning Yan                          Yorktown Heights  N   179    48   M       8 40-49               57:38.4      7:12/M
      40    Ricardo Bravo                     White Plains  NY       17    31   M      10 30-39               57:44.4      7:13/M
      41    Gregg Schroko                     Brewster  NY          145    43   M       9 40-49               57:49.1      7:14/M
      42    John Abbate                       Yorktown Heights  N   193    56   M       5 50-59               58:09.2      7:16/M
      43    Joe Spofford                      Carmel  NY            204    49   M      10 40-49               58:10.7      7:16/M
      44    Craig Rodrigues                   Buchanan  NY          134    23   M       9 20-29               58:15.4      7:17/M
      45    Jeff Tuccillo                     Katonah  NY           327    48   M      11 40-49               58:20.5      7:18/M
      46    Chris Kumrow                      Mahopac  NY           269    39   M      11 30-39               58:26.8      7:18/M
      47    Ryan Harker                       Carmel  NY            235    16   M       2 14-16               58:48.6      7:21/M
      48    John Donohue                      Mahopac  NY            45    45   M      12 40-49               58:52.1      7:22/M
      49    Craig Goldberg                    Brewster  NY           59    41   M      13 40-49               58:59.5      7:22/M
      50    Samantha Kuntz                    Granite Springs  NY    78    20   F       1 20-29               59:02.9      7:23/M
      51    Karen Speller                     Garrison  NY          153    36   F       1 30-39               59:10.1      7:24/M
      52    Steven Hoanzl                     Yorktown Heights  N    67    59   M       6 50-59               59:32.0      7:27/M
      53    Fritz Brevil                      Nyack  NY             199    27   M      10 20-29               59:34.7      7:27/M
      54    Chris Walsh                       Pawling  NY           293    38   M      12 30-39               59:41.0      7:28/M
      55    Alyssa Connolly                   New York  NY           32    25   F       2 20-29               59:44.7      7:28/M
      56    David White                       New York  NY          175    25   M      11 20-29               59:45.1      7:28/M
      57    Dan Nardo                         Mahopac  NY           345    27   M      12 20-29               59:52.6      7:29/M
      58    Chris Frederick                   Pleasantville  NY      51    39   M      13 30-39             1:00:02.0      7:30/M
      59    Ryan Anderson                     Mahopac  NY           201    19   M       4 17-19             1:00:04.7      7:31/M
      60    Tom Maile                         Cortlandt Manor  NY   100    69   M       1 60-69             1:00:06.6      7:31/M
      61    Jason Braun                       Garrison  NY          335    42   M      14 40-49             1:00:16.8      7:32/M
      62    Jana Trenk                        Scarsdale  NY         159    21   F       3 20-29             1:00:25.0      7:33/M
      63    Christopher Scaringe              Wappingers Falls  N   140    44   M      15 40-49             1:00:34.0      7:34/M
      64    Sean Kelly                        Danbury  CT            73    36   M      14 30-39             1:01:04.7      7:38/M
      65    Rick Cleary                       Wellesley  MA          29    54   M       7 50-59             1:01:10.4      7:39/M
      66    Monika Kurzecka                   Boonton  NJ            79    33   F       2 30-39             1:01:10.9      7:39/M
      67    Christina Batton                  Stamford  CT            8    40   F       1 40-49             1:01:13.3      7:39/M
      68    Frank Melagrano                   Yorktown Heights  N   108    48   M      16 40-49             1:01:23.3      7:40/M
      69    Amanda Matos                      New Rochelle  NY      102    26   F       4 20-29             1:01:37.9      7:42/M
      70    Marik Libor                                             307    41   M      17 40-49             1:01:43.2      7:43/M
      71    Jessica Miller                    Croton On Hudson  N   110    42   F       2 40-49             1:01:44.3      7:43/M
      72    Sarah Russo                       Brewster  NY          137    45   F       3 40-49             1:01:48.0      7:44/M
      73    Mark Vincent                      Somers  NY            165    41   M      18 40-49             1:01:52.9      7:44/M
      74    Leo Cunninham                     Carmel  NY            299    44   M      19 40-49             1:02:12.3      7:47/M
      75    Kristen Nicolais                  Mahopac  NY           214    18   F       1 17-19             1:02:24.7      7:48/M
      76    Michael Destasio                  Wingdale  NY           41    47   M      20 40-49             1:02:36.1      7:50/M
      77    Jeff Paulson                      Danbury  CT           124    27   M      13 20-29             1:02:36.4      7:50/M
      78    Jude Donato                       New York  NY          324    39   M      15 30-39             1:02:50.7      7:51/M
      79    Robin Kutner                      New York  NY           81    19   F       2 17-19             1:03:08.8      7:54/M
      80    David Brett                       Cortlandt Manor  NY   212    33   M      16 30-39             1:03:10.8      7:54/M
      81    Julio Gutama                      College Point  NY     313    44   M      21 40-49             1:03:25.4      7:56/M
      82    John Shea                         Carmel  NY            146    48   M      22 40-49             1:03:28.4      7:56/M
      83    Armil Deguzman                    Poughkeepsie  NY       40    41   M      23 40-49             1:03:48.9      7:59/M
      84    Bill Curran                       Rye  NY               221    62   M       2 60-69             1:03:58.4      8:00/M
      85    John Miksad                       Wilton  CT            109    51   M       8 50-59             1:04:12.0      8:02/M
      86    Sam Bader                         Ossining  NY            5    32   M      17 30-39             1:04:12.7      8:02/M
      87    Maxim Kovalsky                    Millwood  NY          195    32   M      18 30-39             1:04:41.3      8:05/M
      88    Ilana Robinson                    Croton On Hudson  N   296    33   F       3 30-39             1:04:45.2      8:06/M
      89    Matthew Duftler                   Mahopac  NY            46    37   M      19 30-39             1:04:52.4      8:07/M
      90    Jennifer Estrada                  Putnam Valley  NY      47    40   F       4 40-49             1:04:54.6      8:07/M
      91    Daniel Selector                   New York  NY          346    16   M       3 14-16             1:04:58.0      8:07/M
      92    Michael Lemyk                     Highland Lakes  NJ    289    48   M      24 40-49             1:05:07.7      8:08/M
      93    Sarah Crichton                    Ossining  NY          194    43   F       5 40-49             1:05:09.0      8:09/M
      94    Jeff Day                          Mahopac  NY            38    25   M      14 20-29             1:05:09.9      8:09/M
      95    Jenny Setareh                     Croton On Hudson  N   233    42   F       6 40-49             1:05:13.9      8:09/M
      96    Jessica Katzowitz                 Pawling  NY            72    50   F       1 50-59             1:05:17.5      8:10/M
      97    Chris Warden                      Yorktown  NY          172    43   M      25 40-49             1:05:19.6      8:10/M
      98    Aleksey Orekhov                   New York  NY          120    23   M      15 20-29             1:05:27.8      8:11/M
      99    Joseph Bencivenga                 New York  NY           12    44   M      26 40-49             1:05:29.1      8:11/M
     100    Susan Gullotta                    Yorktown Heights  N    61    37   F       4 30-39             1:05:31.9      8:11/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     101    Nicholas Goldin                   Brooklyn  NY          291    20   M      16 20-29             1:06:00.4      8:15/M
     102    John Bell                         Buchanan  NY           10    50   M       9 50-59             1:06:03.2      8:15/M
     103    Robert Cancian                    Mahopac  NY            22    60   M       3 60-69             1:06:07.4      8:16/M
     104    Kevin Fahey                       Mahopac  NY            48    45   M      27 40-49             1:06:11.3      8:16/M
     105    John Goodrow                      Mahopac  NY            60    42   M      28 40-49             1:06:12.1      8:17/M
     106    Peter Smith                       Croton On Hudson  N   150    48   M      29 40-49             1:06:15.5      8:17/M
     107    Ashley Stockmann                  New Fairfield  CT     155    21   F       5 20-29             1:06:16.5      8:17/M
     108    Matthew Stellwagen                Somers  NY            209    36   M      20 30-39             1:06:21.8      8:18/M
     109    Laura Cloherty                    Somers  NY            305    23   F       6 20-29             1:06:36.1      8:20/M
     110    David Bencivenga                  White Plains  NY      243    35   M      21 30-39             1:06:45.3      8:21/M
     111    Raymond Marrero                   Cortlandt Manor  NY   184    64   M       4 60-69             1:06:46.3      8:21/M
     112    Bob Sherry                        Jefferson Valley  N   147    38   M      22 30-39             1:06:56.5      8:22/M
     113    Amanda Murphy                     Putnam Valley  NY     274    24   F       7 20-29             1:06:56.8      8:22/M
     114    Christine Bell                    Buchanan  NY            9    23   F       8 20-29             1:06:58.5      8:22/M
     115    John McBride                      Yorktown Heights  N   105    46   M      30 40-49             1:06:59.8      8:22/M
     116    Thomas Eberharter                 Croton                340    50   M      10 50-59             1:07:02.5      8:23/M
     117    Tom Maloney                       Cortlandt Manor       281    56   M      11 50-59             1:07:02.9      8:23/M
     118    Edward Dillon                     Lackawaxen  PA        302    64   M       5 60-69             1:07:22.5      8:25/M
     119    George Sialiano                   Mahopac  NY           253    49   M      31 40-49             1:07:33.5      8:27/M
     120    James Olsen                       Cold Spring  NY       118    16   M       4 14-16             1:07:40.1      8:28/M
     121    Brad Shilling                     Yonkers  NY           148    49   M      32 40-49             1:07:52.3      8:29/M
     122    Charles Garcia                    Cortlandt Manor  NY   301    51   M      12 50-59             1:07:54.7      8:29/M
     123    Michelle Gallagher                New Fairfield  CT      53    43   F       7 40-49             1:08:02.1      8:30/M
     124    Janet Hartman                     Chappaqua  NY          63    50   F       2 50-59             1:08:06.0      8:31/M
     125    John Viloria                      Scarsdale  NY         164    33   M      23 30-39             1:08:12.3      8:32/M
     126    Rich Dima                         Fishkill  NY          238    35   M      24 30-39             1:08:17.4      8:32/M
     127    Benita Trenk                      Scarsdale  NY         158    20   F       9 20-29             1:08:22.6      8:33/M
     128    Rebecca Levy                      Mahopac  NY           241    17   F       3 17-19             1:08:26.1      8:33/M
     129    Julia Zullo                       Mahopac  NY           247    18   F       4 17-19             1:08:26.9      8:33/M
     130    Ruth Rust                         Croton-On-hudson  N   138    43   F       8 40-49             1:08:28.9      8:34/M
     131    Alex Alvarez                      Carmel  NY            288    42   M      33 40-49             1:08:34.7      8:34/M
     132    Fredrick Lent, Jr.                Yonkers  NY            89    43   M      34 40-49             1:08:35.4      8:34/M
     133    Cheryl Lee                        Cortlandt Manor  NY    88    42   F       9 40-49             1:08:36.2      8:35/M
     134    Caroline Curvan                   Ossining  NY           36    45   F      10 40-49             1:08:44.2      8:36/M
     135    Francine Pisano                   Carmel  NY            125    54   F       3 50-59             1:08:46.5      8:36/M
     136    John MacDougall                   Mahopac  NY            95    39   M      25 30-39             1:08:53.0      8:37/M
     137    Grace Cassidy                     New Fairfield  CT     192    19   F       5 17-19             1:08:54.4      8:37/M
     138    John Murray                       Cortlandt Manor  NY   271    48   M      35 40-49             1:09:00.4      8:38/M
     139    Melanie Melillo                   North Salem  NY       249    40   F      11 40-49             1:09:03.4      8:38/M
     140    John Gaine                        South Salem  NY       207    44   M      36 40-49             1:09:05.1      8:38/M
     141    Kevin Jordan                      Pawling  NY            71    36   M      26 30-39             1:09:18.6      8:40/M
     142    Steve Guglielmo                   Jefferson Valley  N   316    54   M      13 50-59             1:09:22.6      8:40/M
     143    Barry Haitoff                     Mahopac  NY            62    46   M      37 40-49             1:09:49.5      8:44/M
     144    Martina Norris                    Mahopac  NY           263    41   F      12 40-49             1:09:51.0      8:44/M
     145    Scott Cooney                      Danbury  CT           336    48   M      38 40-49             1:09:55.3      8:44/M
     146    Robin Maloney                     Cortlandt Manor  NY   280    56   F       4 50-59             1:09:58.5      8:45/M
     147    Kimberly Harker                   Carmel  NY            198    14   F       1 14-16             1:10:01.6      8:45/M
     148    Lillian Knoeller                  Yorktown Heights  N    75    51   F       5 50-59             1:10:10.0      8:46/M
     149    Kristen Herde                     Croton  NY             66    23   F      10 20-29             1:10:11.7      8:46/M
     150    Donna Hirsch                      Yorktown Heights  N   219    40   F      13 40-49             1:10:14.7      8:47/M
     151    Jeffrey Schachne                  Katonah  NY           270    52   M      14 50-59             1:10:27.7      8:48/M
     152    Christopher Jaworski              Bloomfield  NJ        222    53   M      15 50-59             1:10:37.3      8:50/M
     153    Heidi Moseby                      Somers  NY            112    43   F      14 40-49             1:10:54.5      8:52/M
     154    Jon Schiller                      Carmel  NY            208    47   M      39 40-49             1:10:57.8      8:52/M
     155    Old Glory                         Mt. Kisco  NY          57    35   M      27 30-39             1:10:58.9      8:52/M
     156    Christian Winchizzle              Mahopac  NY           294    19   M       5 17-19             1:10:59.6      8:52/M
     157    Michael Castro                    Mahopac  NY           255    20   M      17 20-29             1:11:00.1      8:53/M
     158    Jake Srednicki                    Mahopac  NY           295    17   M       6 17-19             1:11:00.7      8:53/M
     159    Ben Dalecki                       Wading River  NY      333    17   M       7 17-19             1:11:01.1      8:53/M
     160    Frank Greene                      Katonah  NY           227    57   M      16 50-59             1:11:01.5      8:53/M
     161    Michael Cunningham                Brewster  NY           34    59   M      17 50-59             1:11:02.3      8:53/M
     162    John Kiselak                      Danbury  CT           309    61   M       6 60-69             1:11:10.6      8:54/M
     163    Georgina Nickles                  Hastings On Hudson    114    33   F       5 30-39             1:11:20.0      8:55/M
     164    Leo Kirby                         Carmel  NY            217    45   M      40 40-49             1:11:25.1      8:56/M
     165    Laura McElduff                    Northvale  NJ         226    41   F      15 40-49             1:11:28.8      8:56/M
     166    Shawna Walsh                      Brewster  NY          171    28   F      11 20-29             1:11:29.7      8:56/M
     167    Tara Ravoli                       Mahopac  NY           237    13   F       1  0-13             1:11:59.8      9:00/M
     168    Samuel Sansone                    Yorktown Heights  N   262    30   M      28 30-39             1:12:10.6      9:01/M
     169    Lena Hickey                       Pawling  NY           242    41   F      16 40-49             1:12:13.5      9:02/M
     170    William McGimpsey                 Mahopac  NY           248    67   M       7 60-69             1:12:17.9      9:02/M
     171    Eugene Garlepp                    Dunnellon  FL         224    70   M       1 70-99             1:12:24.5      9:03/M
     172    Tim Ryan                          Katonah  NY           325    41   M      41 40-49             1:12:28.1      9:04/M
     173    Michael Speller                   Garrison  NY          154    42   M      42 40-49             1:12:31.9      9:04/M
     174    Rob Leder                         Stamford  CT           87    40   M      43 40-49             1:12:37.9      9:05/M
     175    John Harker                       Carmel  NY            197    50   M      18 50-59             1:12:41.9      9:05/M
     176    Richard Bagwell                   Goldens Bridge  NY    290    57   M      19 50-59             1:13:04.8      9:08/M
     177    Jessica Manfro                    Somers  NY            250    36   F       6 30-39             1:13:16.0      9:10/M
     178    John Astrologo                    Brewster  NY            3    42   M      44 40-49             1:13:30.2      9:11/M
     179    Kara Gabay                        Putnam Valley  NY      52    40   F      17 40-49             1:13:41.4      9:13/M
     180    Danielle Wheeler                  Cortlandt  NY         174    21   F      12 20-29             1:13:52.0      9:14/M
     181    Catherine Cousin                  Yorktown Heights  N    33    47   F      18 40-49             1:13:53.3      9:14/M
     182    Debbie Aglietti                   Mahopac  NY           254    39   F       7 30-39             1:13:56.3      9:15/M
     183    John McAvoy                       Brewster  NY          103    50   M      20 50-59             1:14:09.8      9:16/M
     184    Don Capone                        Norwalk  CT            23    62   M       8 60-69             1:14:20.1      9:18/M
     185    Janell Sokol                      Yorktown Heights  N   151    36   F       8 30-39             1:14:21.3      9:18/M
     186    Rajesh James                      Croton On Hudson  N    68    38   M      29 30-39             1:14:23.6      9:18/M
     187    Christine Jewell                  Yorktown Heights  N    69    40   F      19 40-49             1:14:24.9      9:18/M
     188    Jennifer Walsh                    Pawling  NY           169    32   F       9 30-39             1:14:30.4      9:19/M
     189    Tara Convery                      Carmel  NY            202    22   F      13 20-29             1:14:57.8      9:22/M
     190    Patrick Cadden                    Stormville  NY         21    41   M      45 40-49             1:15:05.7      9:23/M
     191    Maria Jacobson                    Bedford  NY           322    47   F      20 40-49             1:15:24.6      9:26/M
     192    Dominica Potenza                  Mount Kisco  NY       323    41   F      21 40-49             1:15:25.0      9:26/M
     193    Roger Billings                    Wappingers Falls  N    14    55   M      21 50-59             1:15:30.5      9:26/M
     194    Dorothy Perrone                   Danbury  CT           321    28   F      14 20-29             1:15:41.8      9:28/M
     195    Kristen Fertucci                  Crompond  NY           49    35   F      10 30-39             1:15:42.3      9:28/M
     196    Dolores Roberts                   Chesapeake  VA        133    37   F      11 30-39             1:15:43.6      9:28/M
     197    Liette Lecours                    Yorktown Heights  N    86    45   F      22 40-49             1:15:44.2      9:28/M
     198    Brian Lett                        Yorktown Heights  N    90    43   M      46 40-49             1:15:46.3      9:28/M
     199    Eric Paulson                      Pawling  NY           123    53   M      22 50-59             1:15:55.3      9:29/M
     200    Abby Shields                      Carmel  NY            203    48   F      23 40-49             1:15:58.7      9:30/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     201    Alex Bernabo                      Mahopac  NY           210    50   M      23 50-59             1:16:08.8      9:31/M
     202    Becky Hub                         Woodsboro  MD         283    46   F      24 40-49             1:16:09.7      9:31/M
     203    Edward Levy                       Mahopac  NY           205    44   M      47 40-49             1:16:16.8      9:32/M
     204    Julia Olsen                       Cold Spring  NY       119    14   F       2 14-16             1:16:20.0      9:33/M
     205    Erica Kovats                      Mahopac  NY            77    26   F      15 20-29             1:16:26.9      9:33/M
     206    Patti Caulfield                   Mahopac  NY           182    44   F      25 40-49             1:16:31.2      9:34/M
     207    Chris Walsh                       Brewster  NY          167    57   F       6 50-59             1:16:32.4      9:34/M
     208    Theresa Lisanti                   Poughquag  NY          92    47   F      26 40-49             1:16:33.8      9:34/M
     209    Maria Selinger                    Cortlandt Manor  NY   312    39   F      12 30-39             1:16:38.2      9:35/M
     210    Ivett Satura                      Mohegan Lake          342    33   F      13 30-39             1:16:38.7      9:35/M
     211    Lou Sorell                        Katonah  NY           152    54   M      24 50-59             1:16:46.9      9:36/M
     212    Tara Platt                        Putnam Valley  NY     126    37   F      14 30-39             1:16:54.5      9:37/M
     213    Raymond Herbst                    Mahopac  NY            65    54   M      25 50-59             1:16:55.3      9:37/M
     214    Heather Bencivenga                New York  NY           11    41   F      27 40-49             1:17:03.0      9:38/M
     215    Michael Baione                    New York  NY          264    42   M      48 40-49             1:17:04.4      9:38/M
     216    Erica Jordan                      Pawling  NY            70    33   F      15 30-39             1:17:10.1      9:39/M
     217    Nicholas Vassari                  Poughkeepsie  NY      163    56   M      26 50-59             1:17:19.3      9:40/M
     218    James Olsen                       Cold Spring  NY       117    48   M      49 40-49             1:17:38.8      9:42/M
     219    Tim Bustle                        Katonah  NY           228    18   M       8 17-19             1:17:46.2      9:43/M
     220    Gary Wagner                       Croton On Hudson  N   166    54   M      27 50-59             1:17:50.9      9:44/M
     221    Rachel Liscia                     Cortlandt Manor  NY   275    15   F       3 14-16             1:17:54.5      9:44/M
     222    Albert Block Jr.                  Mahopac  NY           276    53   M      28 50-59             1:17:55.1      9:44/M
     223    Charley Widmer                    West Harrison  NY     177    65   M       9 60-69             1:18:01.6      9:45/M
     224    Christopher Annesi                New City  NY          225    38   M      30 30-39             1:18:05.2      9:46/M
     225    Meghan Moriarty                   White Plains  NY      191    27   F      16 20-29             1:18:42.4      9:50/M
     226    Christopher Moriarty              Hartsdale  NY         232    40   M      50 40-49             1:18:45.8      9:51/M
     227    Margaret Rose                     New York  NY          256    57   F       7 50-59             1:18:48.3      9:51/M
     228    Mona Baruah                       New York  NY          246    34   F      16 30-39             1:18:58.9      9:52/M
     229    Jay Mota                          Mahopac  NY           220    37   M      31 30-39             1:18:59.4      9:52/M
     230    Marnell McNamara                  Peekskill  NY         106    49   F      28 40-49             1:19:14.0      9:54/M
     231    Angie Lash                        Rochester  MN          85    40   F      29 40-49             1:19:17.1      9:55/M
     232    Kelly Lyndgaard                   Hopewell Junction      94    34   F      17 30-39             1:19:17.6      9:55/M
     233    Victoria Angerthal                Cortlandt Manor  NY   284    36   F      18 30-39             1:19:21.2      9:55/M
     234    Patrick Saxton                    Bedford Hills  NY     273    47   M      51 40-49             1:19:23.3      9:55/M
     235    Keith Robinson                    Patterson  NY         216    33   M      32 30-39             1:19:28.6      9:56/M
     236    Charlotte Rowe                    Garrison  NY          136    40   F      30 40-49             1:19:31.1      9:56/M
     237    Brian Brady                       Briarcliff Manor  N    16    56   M      29 50-59             1:19:58.4     10:00/M
     238    Sheila Harker                     Carmel  NY            236    46   F      31 40-49             1:20:11.4     10:01/M
     239    Robert O'Malley                   Congers  NY           115    67   M      10 60-69             1:20:16.8     10:02/M
     240    Joann Mittelstadt                 Cortlandt Manor  NY   111    28   F      17 20-29             1:20:22.3     10:03/M
     241    Gerard Dimaggio                   Mahopac  NY            43    53   M      30 50-59             1:20:25.0     10:03/M
     242    Fran Garcia                       Cortlandt Manor  NY   334    52   F       8 50-59             1:20:30.0     10:04/M
     243    Cheryl Kohut                      Cold Spring  NY        76    66   F       1 60-69             1:20:30.6     10:04/M
     244    Amy Cargain                       White Plains  NY       24    38   F      19 30-39             1:20:33.0     10:04/M
     245    Tracy Schaffer                    Croton-On Hudson  N   286    36   F      20 30-39             1:20:36.9     10:05/M
     246    Richard Davies                    Irvington  NY         287    60   M      11 60-69             1:20:38.5     10:05/M
     247    Claudia Toledo                    Baldwin Place  NY     157    34   F      21 30-39             1:20:46.0     10:06/M
     248    Nelson Rico                       Briarcliff Manor  N   132    30   M      33 30-39             1:20:56.9     10:07/M
     249    Andrew Furgiuele                  Mahopac  NY           297    15   M       5 14-16             1:21:03.0     10:08/M
     250    Kelly MacDougall                  Mahopac  NY            96    39   F      22 30-39             1:21:13.5     10:09/M
     251    Szymon Kurzecki                   Boonton  NJ            80    32   M      34 30-39             1:21:17.6     10:10/M
     252    Stephen Clarke                    Carmel  NY            239    62   M      12 60-69             1:21:23.6     10:10/M
     253    Jennifer Pontillo                 Mahopac  NY           127    40   F      32 40-49             1:21:29.3     10:11/M
     254    Timothy Shartal                   Danbury  CT           341    39   M      35 30-39             1:21:47.3     10:13/M
     255    Frankie Santiago                  Bronx  NY             139    65   M      13 60-69             1:21:53.8     10:14/M
     256    Daniel Berke                      Pleasantville  NY      13    62   M      14 60-69             1:22:22.0     10:18/M
     257    Diana Markowitz                   Carmel  NY            101    58   F       9 50-59             1:22:27.5     10:18/M
     258    Jennifer Schramm                  New York  NY          144    28   F      18 20-29             1:22:30.9     10:19/M
     259    David Goldin                      Brooklyn  NY          292    56   M      31 50-59             1:22:44.9     10:21/M
     260    Shane McNerney                    Carmel  NY            300    10   M       1  0-13             1:22:51.5     10:21/M
     261    Gary Guenthner                    Wingdale  NY          218    57   M      32 50-59             1:23:02.5     10:23/M
     262    Marisa Aronson                    Great Neck  NY          2    26   F      19 20-29             1:23:03.9     10:23/M
     263    Heather Zuckerman                 Garrison  NY          181    41   F      33 40-49             1:23:16.8     10:25/M
     264    Pat Perrotto                      Bronx  NY             267    57   M      33 50-59             1:23:33.4     10:27/M
     265    Elizabeth Palmer                  Mohegan Lake  NY      268    47   F      34 40-49             1:23:35.1     10:27/M
     266    Harry Rogers                      Carmel  NY            135    15   M       6 14-16             1:23:40.0     10:28/M
     267    Robert McNerney                   Carmel  NY            308    48   M      52 40-49             1:23:56.5     10:30/M
     268    Dee Hyde                          New Rochelle  NY      206    58   F      10 50-59             1:23:58.3     10:30/M
     269    Bill Smith                                              318    66   M      15 60-69             1:24:08.4     10:31/M
     270    Tavern Heathcoatte                New Rochelle          311    51   M      34 50-59             1:24:14.7     10:32/M
     271    Catherine Pearlman                New Rochelle  NY      310    24   F      20 20-29             1:24:15.6     10:32/M
     272    Ann Grassia                       Mahopac  NY           259    40   F      35 40-49             1:24:17.1     10:32/M
     273    Skye Miles                        Carmel  NY            277    35   F      23 30-39             1:24:40.1     10:35/M
     274    Dennye Medlar                     Cortlandt Manor  NY   107    51   F      11 50-59             1:24:54.9     10:37/M
     275    John Grassia                      Mahopac  NY           258    39   M      36 30-39             1:25:09.2     10:39/M
     276    Patrick Caulfield                 Mahopac  NY           183    45   M      53 40-49             1:25:14.5     10:39/M
     277    Abby Hartley                      Briarcliff Manor  N   344    30   F      24 30-39             1:25:18.6     10:40/M
     278    Sonia Idelsohn                    Shrub Oak  NY         196    49   F      36 40-49             1:25:22.2     10:40/M
     279    Natasha Pazdzerskaia              Carmel  NY            306    41   F      37 40-49             1:25:30.4     10:41/M
     280    Rudi Einhorn                      Bethel  CT            223    75   M       2 70-99             1:25:41.5     10:43/M
     281    Lorenzo Paschetti                 Scarsdale  NY         317    54   M      35 50-59             1:26:20.8     10:48/M
     282    Jim Cuomo                         Bronx  NY             200    50   M      36 50-59             1:26:38.5     10:50/M
     283    James O'Neill                     Salt Point  NY        116    70   M       3 70-99             1:26:45.1     10:51/M
     284    Brian Fitzsimmons                 Warwick  NY            50    48   M      54 40-49             1:26:45.6     10:51/M
     285    Andrew Dean                       Mahopac  NY           279    58   M      37 50-59             1:27:12.5     10:54/M
     286    Caroline McDonough                Carmel  NY            261    45   F      38 40-49             1:27:25.1     10:56/M
     287    Una Kaseta                        Baldwin Place  NY     314    41   F      39 40-49             1:27:34.0     10:57/M
     288    Diane Graber                      Shenorock  NY         315    39   F      25 30-39             1:27:34.4     10:57/M
     289    Lisa Lynch                        Mahopac  NY            93    37   F      26 30-39             1:27:36.6     10:57/M
     290    Kelly McAvoy                      Brewster  NY          104    25   F      21 20-29             1:28:34.3     11:04/M
     291    Ed Vreeland                       Carmel  NY            298    45   M      55 40-49             1:28:52.3     11:07/M
     292    John Hughes                       Bronx  NY             252    54   M      38 50-59             1:29:14.8     11:09/M
     293    Deborah Weibman                   Wappingers Falls  N   173    61   F       2 60-69             1:29:39.3     11:12/M
     294    Sarah Pasquale                    Ossining  NY          230    31   F      27 30-39             1:30:32.2     11:19/M
     295    Kristin Maffei                    Mahopac  NY            99    25   F      22 20-29             1:32:11.2     11:31/M
     296    Fabiana Baione                    New York  NY          265    28   F      23 20-29             1:33:30.9     11:41/M
     297    Melissa Wildstein                 Hartsdale  NY         278    34   F      28 30-39             1:33:31.3     11:41/M
     298    Sarah Hughes                      Bronx  NY             272    47   F      40 40-49             1:33:55.7     11:44/M
     299    Laura Chrzanowski                 Ossining  NY           28    28   F      24 20-29             1:34:18.4     11:47/M
     300    Brittany Manfro                   Somers  NY            251    17   F       6 17-19             1:34:44.0     11:51/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     301    Leslie Schneider                  Yorktown Heights  N   143    48   F      41 40-49             1:34:54.7     11:52/M
     302    Rebecca Donahoe                   Mahopac  NY           337    18   F       7 17-19             1:35:02.1     11:53/M
     303    Mary Donahoe                      White Plains  NY       44    56   F      12 50-59             1:35:02.7     11:53/M
     304    Mary Walsh                        Patterson  NY         170    65   F       3 60-69             1:36:26.1     12:03/M
     305    Ekaterina Sokol                   Yorktown Heights  N   257    17   F       8 17-19             1:38:21.2     12:18/M
     306    Christa Hartmann                  New York  NY           64    69   F       4 60-69             1:39:19.4     12:25/M
     307    Sarena Meyer                      Yorktown Heights  N   231    46   F      42 40-49             1:40:34.6     12:34/M
     308    Suzie Blanch                      Somers  NY            266    43   F      43 40-49             1:40:35.1     12:34/M
     309    Natalie Schaffer                  Greenwich  CT         141    68   F       5 60-69             1:41:17.0     12:40/M
     310    Theresa Burdick                   Brewster  NY          303    52   F      13 50-59             1:41:49.3     12:44/M
     311    Stephen Siegel                    White Plains  NY      149    74   M       4 70-99             1:45:38.8     13:12/M
     312    Kathleen Hugher                   Bronx  NY             215    47   F      44 40-49             1:48:13.1     13:32/M
     313    Sue Velardo                       Fishkill  NY          304    32   F      29 30-39             1:48:47.9     13:36/M
     314    Mara Bryan                        Dover  OH              19    25   F      25 20-29             1:56:03.2     14:30/M
     315    Mary Jo White                     New York  NY          176    63   F       6 60-69             1:56:34.1     14:34/M

About the Author