Results: MHA 5k October 17, 2010

Overall Finish List

October 17, 2010


Results By Taconic Road Runners Club


Results revised 10/18/2010

Scroll down for award winners!


Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Bobby Asher Scarsdale NY 204 25 M ***** 20-29 16:42.0 5:23/M
2 Daniel Prial West Point NY 264 20 M ***** 20-29 17:42.3 5:43/M
3 Greg Diamond Cortlandt Manor NY 324 53 M ***** 50-59 18:11.0 5:52/M
4 Kunal Shah Cortlandt Manor NY 334 14 M 1 14-16 18:43.7 6:02/M
5 Sean Ryan Cortlandt Manor NY 335 12 M 1 10-13 18:52.9 6:05/M
6 Nick Patel Yorktown Heights N 293 17 M 1 17-19 19:11.9 6:11/M
7 Isaiah Wade Peekskill NY 300 14 M 2 14-16 19:31.2 6:18/M
8 Adam Scott West Point NY 272 20 M 1 20-29 19:46.0 6:23/M
9 Veeral Shah Cortlandt Manor NY 333 13 M 2 10-13 20:02.2 6:28/M
10 Syncere Claxton Peekskill NY 311 10 M 3 10-13 20:25.9 6:35/M
11 Caitlin Begg Glen Rock NJ 209 16 F ***** 14-16 20:31.9 6:37/M
12 daniel caplan Cortlandt Manor NY 288 20 M 2 20-29 20:53.1 6:44/M
13 Bill Begg Newtown CT 207 47 M 1 40-49 21:06.2 6:48/M
14 Michael Racanello Cortlandt Manor NY 266 42 M 2 40-49 21:16.2 6:52/M
15 Zach Chan Yorktown Heights N 301 16 M 3 14-16 21:29.7 6:56/M
16 Tom McEleney Bedford NY 249 15 M 4 14-16 21:39.0 6:59/M
17 Sheldon Davis Peekskill NY 312 11 M 4 10-13 21:40.4 6:59/M
18 Akshay Ramaswamy Mohegan Lake NY 304 13 M 5 10-13 21:46.8 7:01/M
19 Aj Canonico Mamaroneck NY 289 24 M 3 20-29 21:51.4 7:03/M
20 Caroline Pennacchio Briarcliff Manor N 259 12 F ***** 10-13 21:53.0 7:04/M
21 Chelsea Ogindo Peekskill NY 330 12 F ***** 10-13 21:53.5 7:04/M
22 Kenneth Wojtak Monticello NY 285 28 M 4 20-29 22:00.9 7:06/M
23 Anthony Schembri White Plains NY 294 38 M 1 30-39 22:14.5 7:10/M
24 Ray Lienau Yorktown Heights N 298 57 M 1 50-59 22:29.3 7:15/M
25 Cathleen Holden Mount Kisco NY 230 51 F 1 50-59 22:30.3 7:15/M
26 Eileen Fritz Putnam Valley NY 226 47 F 1 40-49 23:13.0 7:29/M
27 Shenece Davis Peekskill NY 329 11 F 1 10-13 23:16.9 7:30/M
28 Ashlyn Levinson Putnam Valley NY 240 11 F 2 10-13 23:40.1 7:38/M
29 Billy Begg Newtown CT 208 15 M 5 14-16 23:44.0 7:39/M
30 Lindsay Sabella Yorktown Heights N 308 12 F 3 10-13 24:19.3 7:51/M
31 Philip Bronzi Purchase NY 210 33 M 2 30-39 24:23.5 7:52/M
32 Raymond Marrero Cortlandt Manor NY 321 64 M 1 60-69 24:28.7 7:54/M
33 Paul Nirenberg White Plains NY 257 40 M 3 40-49 24:32.3 7:55/M
34 Bob Sherry Mahopac NY 303 38 M 3 30-39 24:35.4 7:56/M
35 Fumi Morgan Chappaqua NY 254 42 F 2 40-49 24:38.3 7:57/M
36 Samuel Sansone Yorktown Heights N 326 30 M 4 30-39 24:51.7 8:01/M
37 Reed Friel Cortlandt Manor NY 224 11 M 6 10-13 24:58.5 8:03/M
38 Pauline Dillon Mahopac NY 315 44 F 3 40-49 24:59.9 8:04/M
39 Corrine Weldon Pleasantville NY 284 24 F 1 20-29 25:00.4 8:04/M
40 Rich Friel Cortlandt Manor NY 225 45 M 4 40-49 25:04.1 8:05/M
41 Lauren Safran Chappaqua NY 270 41 F 4 40-49 25:08.3 8:06/M
42 Stephen Moroney Stamford CT 256 30 M 5 30-39 25:11.9 8:07/M
43 Emily Alfieri-Weinberg Ossining NY 201 31 F 1 30-39 25:24.0 8:12/M
44 Lisa Shaiken Chappaqua NY 274 36 F 2 30-39 25:27.4 8:13/M
45 Brian Lett Yorktown Heights N 239 43 M 5 40-49 25:38.1 8:16/M
46 Cynthia Indusi Croton On Hudson N 314 32 F 3 30-39 25:58.1 8:23/M
47 David Baron Yonkers NY 205 47 M 6 40-49 26:07.4 8:25/M
48 Leslie Zeller Fishkill NY 287 33 F 4 30-39 26:22.2 8:30/M
49 Abby Shields Carmel NY 338 48 F 5 40-49 26:26.8 8:32/M
50 Pat Perrotto 302 57 M 2 50-59 26:28.9 8:32/M
51 Giovanna Potenza Mount Kisco NY 263 12 F 4 10-13 26:45.9 8:38/M
52 Steven Meyers Yorktown Heights N 252 12 M 7 10-13 26:53.4 8:40/M
53 Katherine McEleney Bedford NY 248 48 F 6 40-49 26:57.7 8:42/M
54 Julia McEleney Bedford NY 247 12 F 5 10-13 27:06.4 8:45/M
55 Emily Leslie White Plains NY 238 24 F 2 20-29 27:14.6 8:47/M
56 Carla Lisio Hastings on Hudson 244 46 F 7 40-49 27:17.0 8:48/M
57 Daniel Monaghan Ossining NY 306 38 M 6 30-39 27:22.7 8:50/M
58 Mark Sicinski Purchase OH 275 44 M 7 40-49 27:56.7 9:01/M
59 Darrell Sokol yorktown heights N 277 35 M 7 30-39 28:05.3 9:04/M
60 Alan Kuras Hastings 292 54 M 3 50-59 28:30.1 9:12/M
61 Lauren Dustin Pound Ridge NY 223 52 F 2 50-59 28:49.7 9:18/M
62 Isaah Claxton Peekskill NY 313 14 M 6 14-16 28:50.0 9:18/M
63 MaryKim Cesarini Cortlandt Manor NY 211 45 F 8 40-49 28:53.9 9:19/M
64 Max Silverman Armonk NY 322 15 M 7 14-16 28:59.8 9:21/M
65 Hannah Laitman Bedford NY 317 16 F 1 14-16 29:09.7 9:24/M
66 Dominica Potenza Mount Kisco NY 262 41 F 9 40-49 29:34.2 9:32/M
67 Jeremy Novich Scarsdale NY 307 25 M 5 20-29 29:45.3 9:36/M
68 Kara Planamento Thornwood NY 316 26 F 3 20-29 30:22.6 9:48/M
69 Amy Canonico New Haven CT 318 29 F 4 20-29 30:48.5 9:56/M
70 Anthony Canonico Mamaroneck NY 319 56 M 4 50-59 30:48.9 9:56/M
71 Rosemary Arnold Cornwall NY 203 38 F 5 30-39 31:33.3 10:11/M
72 Maria Jacobson Bedford NY 232 46 F 10 40-49 31:42.4 10:14/M
73 Allison Mallozzi Cortlandt Manor NY 246 39 F 6 30-39 31:46.8 10:15/M
74 Christy Lang Cortlandt Manor NY 235 38 F 7 30-39 31:58.3 10:19/M
75 Anton Srdanovic stamford CT 280 44 M 8 40-49 31:58.7 10:19/M
76 Dominique Srdanovic stamford CT 281 42 F 11 40-49 32:08.7 10:22/M
77 Nancy Aguirre Gonzalez Putnam Valley NY 299 48 F 12 40-49 32:19.1 10:25/M
78 Deana Baron Yonkers NY 206 14 F 2 14-16 32:29.0 10:29/M
79 Thomas D’Agostino Cortlandt Manor NY 216 51 M 5 50-59 32:36.3 10:31/M
80 Nicole Lewinter Mount Kisco NY 242 35 F 8 30-39 32:36.7 10:31/M
81 Lori Rose Chappaqua NY 269 34 F 9 30-39 32:46.7 10:34/M
82 Brittany Dassa Mount Kisco NY 218 12 F 6 10-13 32:50.2 10:35/M
83 Christine Dassa Mount Kisco NY 219 43 F 13 40-49 33:01.0 10:39/M
84 Skye Miles Carmel NY 253 34 F 10 30-39 33:23.7 10:46/M
85 Nicky Meehan new york NY 250 54 F 3 50-59 33:24.4 10:46/M
86 Lauren Rodriguez Yorktown Heights N 268 23 F 5 20-29 33:48.2 10:54/M
87 Jennifer Skala Chappaqua NY 276 34 F 11 30-39 33:53.8 10:56/M
88 Melissa Arnold Putnam Valley NY 297 38 F 12 30-39 33:55.1 10:56/M
89 Dawn Altomari Bear Mountain NY 202 54 F 4 50-59 33:55.5 10:56/M
90 Diana Chin Thornwood NY 212 26 F 6 20-29 33:55.9 10:56/M
91 Debra Meyers Yorktown Heights N 251 44 F 14 40-49 34:24.0 11:06/M
92 Shunyo Morgan Chappaqua NY 255 12 F 7 10-13 34:24.4 11:06/M
93 Julia Valles Mount Vernon NY 295 45 F 15 40-49 34:28.5 11:07/M
94 Ruth Ragan Ossining NY 267 38 F 13 30-39 34:42.5 11:12/M
95 Sonnie Sherry Mahopac NY 323 45 F 16 40-49 34:45.1 11:13/M
96 Donna D’Agostino Cortlandt Manor NY 214 46 F 17 40-49 34:45.2 11:13/M
97 Patricia Tenney Milford PA 305 45 F 18 40-49 34:49.0 11:14/M
98 Karen Johnson Mohegan Lake NY 233 37 F 14 30-39 34:58.6 11:17/M
99 Tina Batton Stamford CT 337 39 F 15 30-39 35:24.1 11:25/M
100 Shannon D’Agostino Cortlandt Manor NY 215 15 F 3 14-16 35:32.1 11:28/M
101 John Amicucci White Plains NY 320 62 M 2 60-69 35:45.5 11:32/M
102 Cynthia Picone Bronx NY 261 61 F 1 60-69 36:40.4 11:50/M
103 Sydney Sokol yorktown heights N 278 9 F 1 0- 9 36:47.1 11:52/M
104 Linda Lusardi-Cibrario Yorktown Heights N 245 46 F 19 40-49 37:19.6 12:02/M
105 Neil Squitieri Yorktown Heights N 279 53 M 6 50-59 37:46.0 12:11/M
106 Kimberly Corrado Brewster NY 213 39 F 16 30-39 37:46.4 12:11/M
107 Jennifer Quesenberry Mahaopac NY 265 40 F 20 40-49 37:54.4 12:14/M
108 Melissa Marcosliese Pound Ridge NY 332 39 F 17 30-39 37:54.7 12:14/M
109 Heidi Michaels 331 47 F 21 40-49 38:17.1 12:21/M
110 John Brophy Rye NY 327 70 M 1 70-99 38:17.5 12:21/M
111 Kelsey Kangos White Plains NY 234 22 F 7 20-29 38:19.2 12:22/M
112 Joe Gahtan New York NY 227 66 M 3 60-69 38:39.0 12:28/M
113 Glenn Price Purchase NY 296 31 M 8 30-39 39:52.1 12:52/M
114 Norman Michaels Jr Katonah NY 309 59 M 7 50-59 45:56.6 14:49/M

Age Group Results

October 17, 2010

Results By Taconic Road Runners Club

Overall Female Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Caitlin Begg                      Glen Rock  NJ         209   16       11      20:31.9    6:37/M             
       2    Caroline Pennacchio               Briarcliff Manor  N   259   12       20      21:53.0    7:04/M             
       3    Chelsea Ogindo                    Peekskill  NY         330   12       21      21:53.5    7:04/M             

Overall Male Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Bobby Asher                       Scarsdale  NY         204   25        1      16:42.0    5:23/M             
       2    Daniel Prial                      West Point  NY        264   20        2      17:42.3    5:43/M             
       3    Greg Diamond                      Cortlandt Manor  NY   324   53        3      18:11.0    5:52/M             

Female 9 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Sydney Sokol                      yorktown heights  N   278    9      103      36:47.1   11:52/M             

Female 10 to 13

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Shenece Davis                     Peekskill  NY         329   11       27      23:16.9    7:30/M             
       2    Ashlyn Levinson                   Putnam Valley  NY     240   11       28      23:40.1    7:38/M             
       3    Lindsay Sabella                   Yorktown Heights  N   308   12       30      24:19.3    7:51/M             

Male 10 to 13

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Sean Ryan                         Cortlandt Manor  NY   335   12        5      18:52.9    6:05/M             
       2    Veeral Shah                       Cortlandt Manor  NY   333   13        9      20:02.2    6:28/M             
       3    Syncere Claxton                   Peekskill  NY         311   10       10      20:25.9    6:35/M             

Female 14 to 16

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Hannah Laitman                    Bedford  NY           317   16       65      29:09.7    9:24/M             
       2    Deana Baron                       Yonkers  NY           206   14       78      32:29.0   10:29/M             
       3    Shannon D'Agostino                Cortlandt Manor  NY   215   15      100      35:32.1   11:28/M             

Male 14 to 16

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kunal Shah                        Cortlandt Manor  NY   334   14        4      18:43.7    6:02/M             
       2    Isaiah Wade                       Peekskill  NY         300   14        7      19:31.2    6:18/M             
       3    Zach Chan                         Yorktown Heights  N   301   16       15      21:29.7    6:56/M             

Male 17 to 19

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Nick Patel                        Yorktown Heights  N   293   17        6      19:11.9    6:11/M             

Female 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Corrine Weldon                    Pleasantville  NY     284   24       39      25:00.4    8:04/M             
       2    Emily Leslie                      White Plains  NY      238   24       55      27:14.6    8:47/M             
       3    Kara Planamento                   Thornwood  NY         316   26       68      30:22.6    9:48/M             

Male 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Adam Scott                        West Point  NY        272   20        8      19:46.0    6:23/M             
       2    daniel caplan                     Cortlandt Manor  NY   288   20       12      20:53.1    6:44/M             
       3    Aj Canonico                       Mamaroneck  NY        289   24       19      21:51.4    7:03/M             

Female 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Emily Alfieri-Weinberg            Ossining  NY          201   31       43      25:24.0    8:12/M             
       2    Lisa Shaiken                      Chappaqua  NY         274   36       44      25:27.4    8:13/M             
       3    Cynthia Indusi                    Croton On Hudson  N   314   32       46      25:58.1    8:23/M             

Male 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Anthony Schembri                  White Plains  NY      294   38       23      22:14.5    7:10/M             
       2    Philip Bronzi                     Purchase  NY          210   33       31      24:23.5    7:52/M             
       3    Bob Sherry                        Mahopac  NY           303   38       34      24:35.4    7:56/M             

Female 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Eileen Fritz                      Putnam Valley  NY     226   47       26      23:13.0    7:29/M             
       2    Fumi Morgan                       Chappaqua  NY         254   42       35      24:38.3    7:57/M             
       3    Pauline Dillon                    Mahopac  NY           315   44       38      24:59.9    8:04/M             

Male 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Bill Begg                         Newtown  CT           207   47       13      21:06.2    6:48/M             
       2    Michael Racanello                 Cortlandt Manor  NY   266   42       14      21:16.2    6:52/M             
       3    Paul Nirenberg                    White Plains  NY      257   40       33      24:32.3    7:55/M             

Female 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Cathleen Holden                   Mount Kisco  NY       230   51       25      22:30.3    7:15/M             
       2    Lauren Dustin                     Pound Ridge  NY       223   52       61      28:49.7    9:18/M             
       3    Nicky Meehan                      new york  NY          250   54       85      33:24.4   10:46/M             

Male 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Ray Lienau                        Yorktown Heights  N   298   57       24      22:29.3    7:15/M             
       2    Pat Perrotto                                            302   57       50      26:28.9    8:32/M             
       3    Alan Kuras                        Hastings              292   54       60      28:30.1    9:12/M             

Female 60 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Cynthia Picone                    Bronx  NY             261   61      102      36:40.4   11:50/M             

Male 60 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Raymond Marrero                   Cortlandt Manor  NY   321   64       32      24:28.7    7:54/M             
       2    John Amicucci                     White Plains  NY      320   62      101      35:45.5   11:32/M             
       3    Joe Gahtan                        New York  NY          227   66      112      38:39.0   12:28/M             

Male 70 and over

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    John Brophy                       Rye  NY               327   70      110      38:17.5   12:21/M             




About the Author