Results: St. Patrick’s Day 2 Miler March 13, 2011


Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Ryan Scanton 261 17 M 1 overall 10:51.0 5:26/M
2 Sean Ryan Cortlandt NY 247 13 M 2 overall 11:05.0 5:33/M
3 Dan Isleib Cortlandt NY 293 41 M 3 overall 11:14.1 5:37/M
4 Mike Owens Purchase NY 209 37 M 1 30-39 11:45.7 5:53/M
5 Greg Stern Mamaroneck NY 230 32 M 2 30-39 12:02.7 6:01/M
6 John Barti Putnam Valley NY 112 40 M 1 40-49 12:11.1 6:06/M
7 Mark Thompson Mamaroneck NY 233 48 M 2 40-49 12:26.9 6:13/M
8 Pat Tobin Ossining NY 235 48 M 3 40-49 12:32.8 6:16/M
9 Suzanne La Burt Greenwood Lake NY 181 47 F 1 overall 12:47.2 6:24/M
10 Luke Speranza Cortlandt Manor NY 298 13 M 1 0-13 12:52.0 6:26/M
11 Jennifer Zopp Harrison NY 243 26 F 2 overall 13:11.1 6:36/M
12 Robert Albanese Purchase NY 301 53 M 1 50-59 13:11.9 6:36/M
13 Conor Shea Guilford CT 295 27 M 1 20-29 13:55.4 6:58/M
14 Steven Fusco Ossining NY 157 51 M 2 50-59 14:30.5 7:15/M
15 Maggie McCarthy Cortlandt NY 292 11 F 3 overall 14:34.4 7:17/M
16 Charles Sanborn III Livingston Manor N 225 48 M 4 40-49 14:40.7 7:20/M
17 Gary Steinel White Plains NY 229 58 M 3 50-59 14:43.0 7:22/M
18 Theo Shea Cold Spring NY 262 12 M 2 0-13 14:54.3 7:27/M
19 Kevin Cousin Yorktown Heights N 135 17 M 1 17-19 14:55.3 7:28/M
20 Patrick Cousin Yorktown Heights N 136 13 M 3 0-13 14:58.4 7:29/M
21 Timmy Peterson Mohegan Lake NY 212 14 M 1 14-16 15:02.2 7:31/M
22 Brendan Porter West Hartford CT 283 20 M 2 20-29 15:11.2 7:36/M
23 David Ben-Ezra Poughkeepsie NY 115 9 M 4 0-13 15:21.7 7:41/M
24 Ann Kramer New York NY 178 27 F 1 20-29 15:28.9 7:44/M
25 Anthony Campanella Jr Carmel NY 124 13 M 5 0-13 15:39.6 7:50/M
26 Timothy Cousin Yorktown Heights N 137 15 M 2 14-16 15:43.1 7:52/M
27 Conor Cousin Yorktown Heights N 134 15 M 3 14-16 15:44.8 7:52/M
28 Paul Fost Pound Ridge NY 256 47 M 5 40-49 15:47.2 7:54/M
29 Michael Duppel Lake Peekskill NY 142 32 M 3 30-39 15:48.3 7:54/M
30 Marie Collins 278 8 F 1 0-13 15:49.7 7:55/M
31 Michael Collins Pleasantville NY 310 7 M 6 0-13 15:54.5 7:57/M
32 D.j. Lap Yorktown Heights N 280 56 M 4 50-59 16:00.1 8:00/M
33 James Rosenfield Putnam Valley NY 220 43 M 6 40-49 16:06.1 8:03/M
34 Emily Perrotti 328 15 F 1 14-16 16:08.3 8:04/M
35 Kaitlin Ryan Cortlandt NY 246 11 F 2 0-13 16:11.7 8:06/M
36 Douglas Arnaudin White Plains NY 103 24 M 3 20-29 16:20.7 8:10/M
37 Patrick B Kelly Cortlandt Manor NY 176 10 M 7 0-13 16:21.8 8:11/M
38 Jenifer Kelly Cortlandt Manor NY 174 38 F 1 30-39 16:23.1 8:12/M
39 Joseph Collins 277 7 M 8 0-13 16:25.1 8:13/M
40 Justine Collins 311 39 F 2 30-39 16:36.5 8:18/M
41 Joseph Lap Yorktown Heights N 281 14 M 4 14-16 16:37.1 8:19/M
42 David Kramer New York NY 179 30 M 4 30-39 16:37.4 8:19/M
43 Alex Goldberg Brewster NY 300 9 M 9 0-13 16:37.8 8:19/M
44 Timothy McGovern 303 11 M 10 0-13 16:38.0 8:19/M
45 Zach Chan Yorktown Heights N 131 16 M 5 14-16 16:39.1 8:20/M
46 Scott Davis Wappingers Falls N 139 36 M 5 30-39 16:42.6 8:21/M
47 Phil Shea Cortlandt NY 294 51 M 5 50-59 16:44.6 8:22/M
48 Richard Shea Cold Spring 265 48 M 7 40-49 16:46.7 8:23/M
49 Grace Nevin Brewster NY 204 14 F 2 14-16 16:52.6 8:26/M
50 Annie Egan Putnam Valley NY 306 49 F 1 40-49 16:54.0 8:27/M
51 Timothy Peterson Mohegan Lake NY 213 45 M 8 40-49 16:55.0 8:28/M
52 Serena Wessely 297 13 F 3 0-13 16:57.5 8:29/M
53 Noah Shea Cold Spring NY 263 12 M 11 0-13 17:02.4 8:31/M
54 Heather Maguire Cortlandt NY 268 36 F 3 30-39 17:03.5 8:32/M
55 Tara Maguire Katonah NY 266 41 F 2 40-49 17:04.3 8:32/M
56 Jessica Phoa Yorktown Heights N 214 17 F 1 17-19 17:06.7 8:33/M
57 Valerie O’Rourke Yorktown Heights N 208 16 F 3 14-16 17:14.6 8:37/M
58 Rich Dima Fishkill NY 307 35 M 6 30-39 17:19.7 8:40/M
59 Robert Montanaro Cortlandt NY 289 49 M 9 40-49 17:24.7 8:42/M
60 Brigid Lahiff Yorktown NY 183 12 F 4 0-13 17:33.5 8:47/M
61 Emma Spellacy 349 13 F 5 0-13 17:36.5 8:48/M
62 Dominique Fiorino Somers NY 149 10 M 12 0-13 17:40.0 8:50/M
63 Karen Sullivan Baldwin Place NY 330 41 F 3 40-49 17:44.7 8:52/M
64 Ashley Ferreira Mahopac NY 144 20 F 2 20-29 17:45.9 8:53/M
65 Tyler Fost Pound Ridge NY 257 14 M 6 14-16 17:50.7 8:55/M
66 Aj Cartelli Somers NY 127 13 M 13 0-13 17:55.0 8:58/M
67 Jean Maiorano Briarcliff Manor N 193 52 F 1 50-59 18:03.5 9:02/M
68 Quinn Cartelli Somers NY 129 16 F 4 14-16 18:04.5 9:02/M
69 Lori McKeon Mahopac NY 197 38 F 4 30-39 18:05.8 9:03/M
70 Kath Brown White Plains NY 119 42 F 4 40-49 18:26.6 9:13/M
71 David Brown White Plains NY 118 45 M 10 40-49 18:27.7 9:14/M
72 Teresa Panagos Cortlandt NY 288 41 F 5 40-49 18:37.6 9:19/M
73 Michelle Spellacy 348 42 F 6 40-49 18:39.1 9:20/M
74 Kathleen Carey Pleasantville NY 126 27 F 3 20-29 18:39.6 9:20/M
75 Aedan Roney Pleasantville NY 273 11 M 14 0-13 18:40.5 9:20/M
76 John Ryan Cortlandt NY 248 6 M 15 0-13 18:50.1 9:25/M
77 David Ryan Cortlandt NY 244 45 M 11 40-49 18:55.2 9:28/M
78 Colin Kelly Cortlandt Manor NY 173 8 M 16 0-13 18:55.9 9:28/M
79 Daniel Saldana Valhalla NY 223 33 M 7 30-39 19:06.4 9:33/M
80 Sophia Fiorino Somers NY 151 12 F 6 0-13 19:09.5 9:35/M
81 Dianne Carter 304 57 F 2 50-59 19:16.1 9:38/M
82 Dania Montanaro Carmel NY 201 24 F 4 20-29 19:19.6 9:40/M
83 Pamela Juarez Houston TX 171 12 F 7 0-13 19:26.7 9:43/M
84 Jason Longobardi Yorktown NY 188 28 M 4 20-29 19:28.1 9:44/M
85 Katie Sellick White Plains NY 226 31 F 5 30-39 19:28.7 9:44/M
86 Hailey Ivey Katonah NY 250 11 F 8 0-13 19:29.9 9:45/M
87 Jennifer Nolan Bear DE 206 28 F 5 20-29 19:32.4 9:46/M
88 Jeanette Robinson Cortlandt Manor NY 219 26 F 6 20-29 19:37.6 9:49/M
89 Peter Barkman Croton-On-hudson N 111 42 M 12 40-49 19:38.3 9:49/M
90 Maeve Roney 274 8 F 9 0-13 19:40.1 9:50/M
91 Kimberly Johnson Tenafly NJ 167 8 F 10 0-13 19:43.9 9:52/M
92 Lisa Campanella Carmel NY 123 43 F 7 40-49 19:44.3 9:52/M
93 Anthony Campanella Sr. Carmel NY 125 45 M 13 40-49 19:44.8 9:52/M
94 Laureen Fitzgerald Millwood NY 153 48 F 8 40-49 19:45.3 9:53/M
95 Michael Baker Scarborough NY 107 68 M 1 60-69 19:45.8 9:53/M
96 Margaret Roney 279 45 F 9 40-49 19:46.9 9:53/M
97 Denise Collins 275 48 F 10 40-49 19:52.2 9:56/M
98 Linda Gironda Yorktown Heights N 158 49 F 11 40-49 19:56.6 9:58/M
99 Anthony Fiorino Somers NY 148 13 M 17 0-13 20:01.4 10:01/M
100 Patrick Kelly Cortlandt Manor NY 175 41 M 14 40-49 20:06.5 10:03/M

Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
101 Victoria Ferreira Mahopac NY 145 47 F 12 40-49 20:10.1 10:05/M
102 Amy Jethmal Cortlandt Manor NY 165 37 F 6 30-39 20:13.6 10:07/M
103 Caley Doell 259 8 F 11 0-13 20:16.9 10:08/M
104 Jo Dederer Billings NY 313 52 F 3 50-59 20:17.8 10:09/M
105 Greg Doell Cortlandt NY 258 36 M 8 30-39 20:18.8 10:09/M
106 Marc Space Garrison NY 227 56 M 6 50-59 20:20.7 10:10/M
107 Julia Hughes Yorktown Hts NY 162 14 F 5 14-16 20:32.3 10:16/M
108 Emily Ivey Katonah NY 252 14 F 6 14-16 20:37.5 10:19/M
109 Karen Shea Cold Spring NY 264 49 F 13 40-49 20:38.8 10:19/M
110 Madelyne Barti 305 10 F 12 0-13 20:41.3 10:21/M
111 Nicole Vingo New Rochelle NY 237 33 F 7 30-39 20:50.3 10:25/M
112 Kathleen Ryan Cortlandt NY 245 42 F 14 40-49 20:56.1 10:28/M
113 Rosemary Stewart Yorktown Heights N 231 36 F 8 30-39 20:57.1 10:29/M
114 Joanna Biagi Wappingers Falls N 117 37 F 9 30-39 21:01.2 10:31/M
115 Melissa Arnold-Perelson Putnam Valley NY 253 38 F 10 30-39 21:02.0 10:31/M
116 Virginia Sanborn Livingston Manor N 224 52 F 4 50-59 21:02.7 10:31/M
117 Cathrine Thompon Mamaroneck NY 271 65 F 1 60-69 21:03.5 10:32/M
118 Olivia Dean 346 13 F 13 0-13 21:04.1 10:32/M
119 Karen Johnson Mohgean Lake NY 166 38 F 11 30-39 21:04.7 10:32/M
120 Sarah Karp Ossining NY 284 36 F 12 30-39 21:05.9 10:33/M
121 Sabrina Tutasi 325 8 F 14 0-13 21:06.4 10:33/M
122 Olivia Hughes Yorktown Hts NY 164 13 F 15 0-13 21:06.9 10:33/M
123 Lisa Jordan Yorktown Heights N 169 46 F 15 40-49 21:10.3 10:35/M
124 Andrew Dean 347 57 M 7 50-59 21:11.8 10:36/M
125 Theresa McNiff Hawthorne NY 199 45 F 16 40-49 21:14.7 10:37/M
126 Mary Hughes Yorktown Hts NY 163 10 F 16 0-13 21:23.3 10:42/M
127 Juergen Wessely Garrison NY 239 50 M 8 50-59 21:24.5 10:42/M
128 Frank Labar Bronxville NY 182 65 M 2 60-69 21:25.9 10:43/M
129 Cait Finn High Falls NY 146 25 F 7 20-29 21:34.3 10:47/M
130 Susan Riley Brewster NY 218 53 F 5 50-59 21:42.4 10:51/M
131 Humberto Juarez Houston TX 170 46 M 15 40-49 21:50.3 10:55/M
132 Kevin Conklin Millwood NY 132 56 M 9 50-59 22:18.5 11:09/M
133 Hannah Collins 309 10 F 17 0-13 22:22.2 11:11/M
134 Teresa Collins 276 11 F 18 0-13 22:23.3 11:12/M
135 Vincent Cartelli Somers NY 130 10 M 18 0-13 22:35.8 11:18/M
136 Ken Cartelli Somers NY 128 48 M 16 40-49 22:36.7 11:18/M
137 John Scalon 260 66 M 3 60-69 22:39.8 11:20/M
138 Donna Shore Mohegan Lake NY 299 43 F 17 40-49 22:42.7 11:21/M
139 Rae Nguyen Wappingers Falls N 205 35 F 13 30-39 22:48.0 11:24/M
140 Christine Kruppenbacher Beacon NY 180 35 F 14 30-39 22:54.7 11:27/M
141 Bridgette Pasquarella 312 50 F 6 50-59 23:08.6 11:34/M
142 Amy Lesle Mahopac NY 184 23 F 8 20-29 23:10.8 11:35/M
143 Nacey Ferrarone Brewster NY 291 49 F 18 40-49 23:13.3 11:37/M
144 Kamila Cmejrkova 327 36 F 15 30-39 23:13.9 11:37/M
145 Klarrka Cmejrkova 329 8 F 19 0-13 23:14.8 11:37/M
146 Joan Behrends Mahopac NY 113 47 F 19 40-49 23:15.3 11:38/M
147 Marc Oxman Yorktown Heights N 320 67 M 4 60-69 23:17.9 11:39/M
148 Louis Caporale Carmel NY 296 35 M 9 30-39 23:20.3 11:40/M
149 Susan Sacks Cortlandt Manor NY 222 39 F 16 30-39 23:26.8 11:43/M
150 Matthew Pool Poughkeepsie NY 216 36 M 10 30-39 23:28.2 11:44/M
151 Danielle Autieri North Salem NY 254 14 F 7 14-16 23:37.3 11:49/M
152 Bryan Ivey Katonah NY 251 11 M 19 0-13 23:39.6 11:50/M
153 Sandy Baelis Ossining NY 106 44 F 20 40-49 23:40.3 11:50/M
154 Michael Barbera Mahopac NY 109 16 M 7 14-16 23:44.9 11:52/M
155 Larry Thorp Yorktown Heights N 234 75 M 1 70-79 23:45.7 11:53/M
156 Stanley Goldstein Briarcliff Manor N 270 75 M 2 70-79 23:55.4 11:58/M
157 Patty Metzig Pleasantville NY 326 47 F 21 40-49 23:58.3 11:59/M
158 Tara Walsh 302 41 F 22 40-49 23:59.1 12:00/M
159 Ann Marie Pool Poughkeepsie NY 215 33 F 17 30-39 24:03.1 12:02/M
160 Julia Sterc 287 11 F 20 0-13 24:06.5 12:03/M
161 Katie Kavanagh New Rochelle NY 172 36 F 18 30-39 24:10.5 12:05/M
162 Erin McDonald Cortlandt Manor NY 195 11 F 21 0-13 24:18.2 12:09/M
163 Griffin Flower New Fairfield CT 154 6 M 20 0-13 24:30.7 12:15/M
164 Paula Flower New Fairfield CT 155 39 F 19 30-39 24:31.4 12:16/M
165 Christopher Burguiere Cold Spring NY 120 31 M 11 30-39 24:57.2 12:29/M
166 Theresa Butti Brewster NY 122 13 F 22 0-13 24:58.1 12:29/M
167 Brooke Busi Brewster NY 121 12 F 23 0-13 24:58.5 12:29/M
168 Dowlette Alam El Din Brewster NY 102 13 F 24 0-13 24:58.8 12:29/M
169 Maggie Sullivan 331 10 F 25 0-13 25:28.0 12:44/M
170 Linda Montanaro Carmel NY 202 50 F 7 50-59 25:28.9 12:44/M
171 Michael Sullivan Baldwin Place NY 332 39 M 12 30-39 25:35.9 12:48/M
172 Lynn Ivey Katonah NY 249 51 F 8 50-59 25:58.3 12:59/M
173 Tara McDonald Cortlandt Manor NY 196 9 F 26 0-13 26:41.8 13:21/M
174 Nancy Hanson Warwick NY 160 57 F 9 50-59 26:47.0 13:24/M
175 Karen Delsanto Cortlandt NY 269 51 F 10 50-59 26:47.4 13:24/M
176 Paula Delsanto Brooklyn NY 267 48 F 23 40-49 26:48.5 13:24/M
177 John Troutman Bronx NY 236 46 M 17 40-49 26:51.2 13:26/M
178 Victoria Yeung White Plains NY 241 44 F 24 40-49 26:58.1 13:29/M
179 Robin Mack 314 42 F 25 40-49 27:01.3 13:31/M
180 Shane McCoy 285 7 M 21 0-13 27:14.2 13:37/M
181 Dave McCoy 286 48 M 18 40-49 27:19.7 13:40/M
182 Kim Farrier 308 53 F 11 50-59 27:31.3 13:46/M
183 Stacey Weston-Azim Peekskill NY 240 44 F 26 40-49 27:38.2 13:49/M
184 Peter Meisler Cold Spring 255 67 M 5 60-69 27:58.6 13:59/M
185 Mary Leslie Mahopac NY 185 51 F 12 50-59 28:32.6 14:16/M
186 Gerry Finn Warwick NY 147 54 M 10 50-59 29:33.3 14:47/M
187 Richard Wasser Milford CT 238 74 M 3 70-79 29:43.4 14:52/M
188 Lauren Ben-Ezra Poughkeepsie NY 116 6 F 27 0-13 30:09.0 15:05/M
189 Andrea Ben-Ezra Poughkeepsie NY 114 38 F 20 30-39 30:12.9 15:06/M
190 Caroline Demercurio Hoboken NJ 140 31 F 21 30-39 30:16.1 15:08/M
191 Miki Tanahashi Brewster NY 232 13 F 28 0-13 30:22.3 15:11/M
192 Christopher Luisi Brewster NY 191 13 M 22 0-13 30:40.6 15:20/M
193 Joel Romenelli 290 57 M 11 50-59 30:53.8 15:27/M
194 Tina Aulabaugh Brewster NY 105 45 F 27 40-49 30:54.5 15:27/M
195 Monica Lopez Brewster NY 189 38 F 22 30-39 31:09.3 15:35/M
196 Claudia Hamel Patterson NY 159 38 F 23 30-39 31:09.6 15:35/M
197 George Porter West Hartford CT 282 53 M 12 50-59 31:10.0 15:35/M
198 Janet Fecko Yonkers NY 143 56 F 13 50-59 31:10.5 15:35/M
199 Jack Kelly 337 4 M 23 0-13 31:14.3 15:37/M
200 Bobby Kelly 342 38 M 13 30-39 31:26.9 15:43/M

Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
201 Donna Barkman Ossining NY 110 77 F 1 70-79 31:30.0 15:45/M
202 Samatha Tutasi 324 10 F 29 0-13 31:48.1 15:54/M
203 Caitlin Pastore Brewster NY 210 13 F 30 0-13 31:53.6 15:57/M
204 Lutuija Frljuckic North Salem NY 323 20 F 9 20-29 32:34.3 16:17/M
205 Mary Sheely 319 70 F 2 70-79 32:52.4 16:26/M
206 James Sheely 341 77 M 4 70-79 32:56.0 16:28/M
207 Colleen Grvendel Ridgefield CT 318 14 F 8 14-16 32:56.6 16:28/M
208 Mckey Murphy 334 64 M 6 60-69 34:02.1 17:01/M
209 Derek Johnson 333 5 M 24 0-13 34:05.4 17:03/M
210 Anne Nevin Brewster NY 203 42 F 28 40-49 34:50.7 17:25/M
211 Susan Hindcliffe 315 46 F 29 40-49 34:51.3 17:26/M
212 Megan Hanlon 316 20 F 10 20-29 37:48.9 18:54/M
213 Quinn Flower New Fairfield CT 156 8 F 31 0-13 47:24.1 23:42/M
214 Carmel Woods 322 59 F 14 50-59
215 Leslie Kelly 339 37 F 24 30-39
216 Georina Kelly 321 1 F 32 0-13
217 Robert Kelly 335 66 M 7 60-69
218 Ryan Kelly 336 20 M 5 20-29
219 Liam Kelly 338 4 M 25 0-13
220 Ann Marie Dillon 343 40 F 30 40-49
221 Rita Kelly 340 62 F 2 60-69
222 Jason Dillon 344 2 M 26 0-13
223 Paul Dillon 345 4 M 27 0-13

About the Author