Sybil Results April 20, 2013

Sybil Ludington 50K Run

Overall Finish List

April 20, 2013

 

Results By Taconic Road Runners Club

 

Teams:
First Place Jennifer Newman and David Newman 4:26:54
Second Place Matt Soja and Benigno Veraz 4:33:10
Third Place James Maloney and Bette Clark 5:22:26
Fourth Place Robert Phillips and Lean Hickey 5:25:59

Early Starters Race Directors Exemption
Jill Biddington 59 6:31:22
Admas Belilgne 60 6:49:40
Lanny Levit 62 7:10:27
Al Toth 72 7:31:00
Tim Ryan 69 8:01:07
Paul Davis 68 8:21:58
Robert Falk 69 8:32:41

 

50K
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 Aaron Heath White Plains NY 283 38 M 1 Overall 3:33:12.0 6:53/M
2 Kevin Shelton-Smith Bronx NY 870 53 M 2 Overall 3:46:10.0 7:18/M
3 Elliot Coups Brooklyn NY 484 39 M 3 Overall 4:01:42.0 7:48/M
4 John Zarella Brooklyn NY 288 31 M 1 30-39 4:04:30.0 7:53/M
5 Chris McGovern 873 45 M 1 40-49 4:10:42.0 8:05/M
6 Joseph Limone Hartsdale NY 243 30 M 2 30-39 4:10:58.0 8:06/M
7 William Connell Astoria NY 294 30 M 3 30-39 4:14:19.0 8:12/M
8 Lara Zoeller Savannah GA 260 29 F 1 Overall 4:28:48.0 8:40/M
9 Elizabeth Chauhan Albany NY 252 28 F 1 20-29 4:29:49.0 8:42/M
10 Kip Effman Old Mystic CT 256 42 M 2 40-49 4:40:53.0 9:04/M
11 David Fein Astoria NY 258 29 M 1 20-29 4:43:07.0 9:08/M
12 Matt Kane 872 38 M 4 30-39 4:45:44.0 9:13/M
13 Duane Renninger 867 44 M 3 40-49 4:47:52.0 9:17/M
14 Jenny Welch Reading PA 289 31 F 1 30-39 4:48:01.0 9:17/M
15 Allison Lassoe Sheffield MA 291 50 F 1 50-59 4:52:32.0 9:26/M
16 Lisbeth Kelly Lancaster PA 245 23 F 2 20-29 4:52:37.0 9:26/M
17 James Gawle Webster MA 281 61 M 1 60-69 4:52:55.0 9:27/M
18 Jason Wicke Brooklyn NY 254 38 M 5 30-39 4:54:17.0 9:30/M
19 Matthew McKenna Nyack NY 485 27 M 2 20-29 4:54:17.0 9:30/M
20 Hui Wang Somers NY 869 42 F 1 40-49 4:55:29.0 9:32/M
21 Amy Demarco Shoreham NY 277 29 F 3 20-29 4:58:18.0 9:37/M
22 Danny Montayes Astoria NY 255 38 M 6 30-39 4:58:45.0 9:38/M
23 Laura Varriale 871 42 F 2 40-49 4:59:42.0 9:40/M
24 Hiroshi Kitada Tuckahoe NY 295 47 M 4 40-49 5:02:37.0 9:46/M
25 Sal Corretta Yonkers NY 246 56 M 1 50-59 5:04:16.0 9:49/M
26 Emmy Stocker Cos Cob CT 271 54 F 2 50-59 5:05:45.0 9:52/M
27 Kevin Reedy Albany NY 290 37 M 7 30-39 5:18:02.0 10:16/M
28 Heather Roles Danbury CT 286 40 F 3 40-49 5:21:54.0 10:23/M
29 Amy Hanlon Danbury CT 285 38 F 2 30-39 5:21:54.0 10:23/M
30 Melissa Woods New York NY 279 31 F 3 30-39 5:23:13.0 10:26/M
31 John Barti Putnam Valley NY 483 43 M 5 40-49 5:24:20.0 10:28/M
32 Jay Lustgarten Westerly RI 270 52 M 2 50-59 5:24:44.0 10:29/M
33 Elaine Rita Yulo Elmhurst NY 296 49 F 4 40-49 5:33:59.0 10:46/M
34 Miriam Fein Plainview NY 259 31 F 4 30-39 5:48:04.0 11:14/M
35 Margaret Harbaugh New York NY 264 36 F 5 30-39 5:50:02.0 11:17/M
36 Eva Casale Glen Cove NY 274 48 F 5 40-49 5:50:14.0 11:18/M
37 Suzin Webb Mystic CT 267 42 F 6 40-49 5:54:00.0 11:25/M
38 Jill Siladi Shelton CT 278 49 F 7 40-49 5:54:36.0 11:26/M
39 Harry Morales New York NY 282 50 M 3 50-59 5:57:48.0 11:33/M
40 Charles Bifulco Holtsville NY 287 59 M 4 50-59 5:57:58.0 11:33/M
41 Al Prawda Brooklyn NY 481 66 M 2 60-69 6:00:18.0 11:37/M
42 Jeffrey Baez Albany NY 280 32 M 8 30-39 6:34:48.0 12:44/M
43 Trishul Cherns Middle Village NY 262 56 M 5 50-59 6:49:56.0 13:13/M
44 Doug Dziedzic 874 51 M 6 50-59 6:51:50.0 13:17/M

 

About the Author